Jak pozbyć się lęków, duszności i potliwości?

Ja mam problem z lękiem, napadowym panicznym. Od trzech lat leczę się u psychiatry, co chwilę zmienia mi leki. Mam takie objawy jak: potliwość, duszności, słabo mi się robi, wrażenie mam jakbym miała utracić wzrok, sztywnieje mi szyja. W większym otoczeniu np. w kościele robi mi się słabo, wychodzą poty, jestem nerwowa. Mam trójkę dzieci, bardzo mi to przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Co mam robić, czy na to nie ma lekarstwa? Proszę o pomoc.

Witam! Leczenie zaburzeń lękowych opiera się na farmakoterapii oraz psychoterapii. Wśród leków zastosowanie mają głównie leki o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym np. z grupy SSRI, a w ostrej fazie szczególnie wskazane są leki z grupy benzodiazepin, które działają przeciwlękowo oraz uspokajająco. Oprócz tego w zależności od występujących i dominujących objawów można dodać leki z innych grup. W Pani sytuacji lekarz widząc brak skuteczności dotychczasowego leczenia próbuje dobrać odpowiednią terapię i w związku z tym zleca kolejne preparaty.

Jednakże warto pamiętać, że oprócz farmakoterapii bardzo ważnym leczeniem zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Pozwala ona wzmocnić i utrwalić efekt osiągnięty farmakoterapią. Dlatego proponuję proponuję spróbować w miarę możliwości poprosić o skierowanie na psychoterapię. Należy pozostać pod opieką psychiatry i pamiętać o przestrzeganiu jego zaleceń. Pozdrawiam serdecznie!