Czy tabletki Validol pomagają na chorobę nerwicową?

Dzień dobry,Nazywam się Bogdan i mam 36 lat. Ostatnie dwa lata mojego zycia były dosyć nerwowe zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i rodzinnej. Na dzień dzisiejszy sytuacja w rodzinie wróciła do normy ale w pracy mam caly czas napieta atmosferę. Zauwazyłem u sibie dziwne objawy których nie miałem wcześniej na przykład rozne stany lekowe. Nie byłem z tym u lekarza ale gdzies przeczytałem ze sa to typowe objawy nerwicy. mam do Państwa w związku z tym nastepujace  pytanie, czy tabletki Validol pomagają na chorobę nerwicową. Czy mogę je brać codziennie i przez dłuższy czas. Czy tabletki te nie maja skutków ubocznych.

Działanie Validolu nie zostało udowodnione w badaniach klinicznych, wielu pacjentów nie czuje efektu działania tego leku, a część - działanie słabe (łagodne i niepełne działanie uspokajające). Trudno powiedzieć na ile jest to efekt farmakologiczny a na ile - placebo. Jednocześnie jest to preparat, z którym nie wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Warto pamiętać, że zasadniczym sposobem leczenie nerwicy jest psychoterapia, dostępne są też efektywne opcje farmakoterapeutyczne, np. leki z grupy SSRI. Proponuje rozważyć wizytę u psychologa klinicznego lub psychiatry w celu dokładnego opisania Pańskiego stanu psychicznego i uzyskania adekwatnych zaleceń.

Magdalena Mroczek

Validol czyli kwas izowalerianowy to lek stosowany w terapii stanów napięcia nerwowego, które łagodzi oraz w uczuciu niepokoju. Działa on hamująco bezpośrednio na korę mózgową człowieka, co sprawia, ze ma działanie nie tylko uspokajające, ale również nasenne. Drugim składnikiem jest mentol, który daje uczucie odprężenia i odświeżenia. Lek można stosować przewlekle, można przyjmować 1 tabletkę do 3 razy dziennie. Lek powinno ssać pomiędzy posiłkami.

Validol, jak każdy lek wywołuje działania niepożądane, które wymienione są wszystkie na ulotce leku, nie znaczy to jednak, że wystąpią u Pana. Do działań tych należ m.in. miejscowy odczyn alergiczny w obrębie jamy ustnej, bóle głowy, bradykardia, drżenie mięśniowe. Poza tym może pojawić się miejscowa alergiczna na mentol, która przebiegać może z wysypką. Validolu nie powinno się stosować u osób z wrzodami, zgagą i leczonych innymi środkami uspokajającymi.

W terapii stanów lękowych i nerwicowych możliwe są różne opcje terapeutyczne. Inne to np. leki z grupy SSRI czy hydroksyzyna. Najpierw jednak psychiatra powinien postawić właściwą diagnozę. Czasami np. depresja może przypominać chorobę nerwicową. Poza tym w depresji mogą pojawić sie zaburzenia snu z rannym, przedwczesnym wybudzaniem. Czy ma Pan też tego rodzaju symptomy?

W leczeniu stanów nerwicowych może być pomocna także psychoterapia lub rozmowa z psychologiem. Psycholog może pokazać Panu różne techniki radzenia sobie ze stresem i problemami, które umożliwią wypracowanie odpowiednich mechanizmów obronnych.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
leki takie jak Validol łagodzą objawy nerwicy, ale ponieważ pisze Pan o tym, że sytuacja trwa długo zachęcałabym do rozmowy z psychoterapeutą i przyjrzenie się temu co dzieje się w Pana życiu. Główną metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Najskuteczniejszą formą terapii jest praca w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl