Tak, te tabletki łagodzą objawy nerwicy.
Działanie Validolu nie zostało udowodnione w badaniach klinicznych, wielu pacjentów nie czuje efektu działania tego leku, a część - działanie słabe (łagodne i niepełne działanie uspokajające). Trudno powiedzieć na ile jest to efekt farmakologiczny a na ile - placebo. Jednocześnie jest to preparat, z którym nie wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Warto pamiętać, że zasadniczym sposobem leczenie nerwicy jest psychoterapia, dostępne są też efektywne opcje farmakoterapeutyczne, np. leki z grupy SSRI. Proponuje rozważyć wizytę u psychologa klinicznego lub psychiatry w celu dokładnego opisania Pańskiego stanu psychicznego i uzyskania adekwatnych zaleceń.
Validol czyli kwas izowalerianowy to lek stosowany w terapii stanów napięcia nerwowego, które łagodzi oraz w uczuciu niepokoju. Działa on hamująco bezpośrednio na korę mózgową człowieka, co sprawia, ze ma działanie nie tylko uspokajające, ale również nasenne. Drugim składnikiem jest mentol, który daje uczucie odprężenia i odświeżenia. Lek można stosować przewlekle, można przyjmować 1 tabletkę do 3 razy dziennie. Lek powinno ssać pomiędzy posiłkami.
Validol, jak każdy lek wywołuje działania niepożądane, które wymienione są wszystkie na ulotce leku, nie znaczy to jednak, że wystąpią u Pana. Do działań tych należ m.in. miejscowy odczyn alergiczny w obrębie jamy ustnej, bóle głowy, bradykardia, drżenie mięśniowe. Poza tym może pojawić się miejscowa alergiczna na mentol, która przebiegać może z wysypką. Validolu nie powinno się stosować u osób z wrzodami, zgagą i leczonych innymi środkami uspokajającymi.
W terapii stanów lękowych i nerwicowych możliwe są różne opcje terapeutyczne. Inne to np. leki z grupy SSRI czy hydroksyzyna. Najpierw jednak psychiatra powinien postawić właściwą diagnozę. Czasami np. depresja może przypominać chorobę nerwicową. Poza tym w depresji mogą pojawić sie zaburzenia snu z rannym, przedwczesnym wybudzaniem. Czy ma Pan też tego rodzaju symptomy?
W leczeniu stanów nerwicowych może być pomocna także psychoterapia lub rozmowa z psychologiem. Psycholog może pokazać Panu różne techniki radzenia sobie ze stresem i problemami, które umożliwią wypracowanie odpowiednich mechanizmów obronnych.
Witam,
leki takie jak Validol łagodzą objawy nerwicy, ale ponieważ pisze Pan o tym, że sytuacja trwa długo zachęcałabym do rozmowy z psychoterapeutą i przyjrzenie się temu co dzieje się w Pana życiu. Główną metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Najskuteczniejszą formą terapii jest praca w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy tabletki te mogę łączyć z Hydroxyzinum przepisanym na nerwicę? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Gdzie się udać z nerwicą natręctw? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Nerwica natręctw a możliwość zachorowania na chorobę psychiczną – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy można łączyć Sertraline z ziołowym lekiem na problemy nerwicowe? – odpowiada Mgr Magdalena Hanna Nagrodzka
- Czy to naprawdę zaburzenia nerwicowe? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy nerwicę lękową można wyleczyć bez leków? – odpowiada Lek. Paweł Brudkiewicz
- Jak długo może trwać farmakologiczne leczenie nerwicy lękowej? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak opanować napady nerwicy? – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Jakie skutki uboczne mogą mieć leki przeciwnerwicowe? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy lek Coaxil przyjmowany w dawce 1 tabletki dziennie pomoże na nerwicę lękową? – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
artykuły
Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby
Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są
Leki przeciwlękowe - rodzaje, działanie, wskazania, skutki uboczne
Leki przeciwlękowe określa się zamiennie jako leki
Rozwój nerwicy
Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są