Witam serdecznie!
Po pierwsze chciałbym wyrazić współczucie z powodu trwającej już tyle czasu depresji. Jest to bolesna i bardzo trudna choroba, przykro mi, że Panią spotkała.
Zgodnie z najnowszymi statystykami, zaburzenia depresyjne dotykają około 15% populacji ludzkiej. Z tego 30% to osoby, które nie doświadczają poprawy mimo zastosowania różnych opcji leczenia. Depresję lekooporną stwierdzamy, gdy chory przyjmuje zalecone leki zgodnie z zaleceniami lekarza, a mimo to jego stan nie ulega poprawie, objawy choroby nadal są obecne. Dzieje się tak pomimo zastosowania dwóch lub więcej farmakoterapii przeciwdepresyjnych.
Wenflaksyna jest uważana za jeden z najskuteczniejszych leków w depresji. Dawka maksymalna, jaką się dopuszcza to 225 mg/dobę przy zaburzeniach lękowych i 375 mg/dobę podczas epizodu depresji. Duża dawka leku sprawia, iż dopiero wówczas zostaje uruchomiony podwójny mechanizm działania tej substancji. Wenflaksyna przyjmowana w dawce do 150mg/dobę działa jako inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Po podniesieniu dawki rozpoczyna się działanie jako inhibitor wychwytu noradrenaliny, a także dopaminy. Możliwe, że z tym jest związana poprawa nastroju, o której Pani pisze. Jednak proszę decyzji o dawkowaniu leku nie podejmować samodzielnie. Stosowanie psychotropów powinno zawsze następować przy ścisłej współpracy z lekarzem, dokładnie znającym historię choroby pacjenta i wszystkie towarzyszące okoliczności.
Zastanawiam się jednak, czy oprócz farmakoterapii stosuje Pani również psychoterapię? Leki psychotropowe działają objawowo, być może warto uruchomić w sobie proces terapeutyczny, który wspomoże Pani codzienne funkcjonowanie. Jak Pani myśli o sobie samej? Jak Pani myśli o tym, co spotyka Panią na co dzień? Jakie to budzi emocje? Mogłoby być pomocne przepracowanie swojej historii życia, zrozumienie własnych schematów reagowania i postrzegania świata, być może zaopiekowanie się uczuciami, które nie zostały do tej pory dostrzeżone i wyrażone. To wszystko może sprawić, że Pani życie będzie bardziej znośne, a objawy choroby mniej dokuczliwe. Proszę się nie poddawać i szukać dla siebie lekarza psychiatry i psychoterapeuty, przy których będzie czuła się Pani wysłuchana, zrozumiana i bezpieczna.
Zapraszam też do lektury artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/leki-psychotropowe
• https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-depresji
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy taka dawka tego leku jest dla mnie bezpieczna? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy lek antydepresyjny Rexetin jest silniejszy od Citabaxu? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy neuroleptyki są bezpieczne leczeniu bezsenności? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy taka dawka antybiotyku jest bezpieczna w ciąży? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Dawka leku Amoxycykline dla 2-letniego dziecka – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Jaka dawka leku będzie dla mnie bezpieczna? – odpowiada Dr n. med. Sławomir Graff
- Jak długo należy brać leki na depresję? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy taka dawka antybiotyku nie jest za duża dla 3-latka? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Od jakiej dawki antydepresant Wenlafaksyna działa na Noradrenalina? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Stosowanie Mirzaten i Zulbex jednocześnie – odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski
artykuły
Velaxin ER - wskazania, przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne
Velaxin ER to lek przeciwdepresyjny, który wykorzy
Farmakoterapia i psychoterapia przy depresji
Depresja to niezwykle niebezpieczne zaburzenie psy
Venlectine - skład, działanie, wskazania i skutki uboczne
Venlectine to lek o działaniu przeciwdepresyjnym,