Jaka dawka leku będzie dla mnie bezpieczna?

Dzień dobry Od jakiegoś czasu choruję na epilepsję i przyjmuję lek Cezarius 1500 dwa razy dziennie. Jednak słyszałam, że zbyt duża dawka Cezariusa może doprowadzić nawet do śpiączki. Jaka dawka tym skutkuje? Pytam, ponieważ nie daje mi spokoju ta wiadomość. Jakby to było potrzebne, to jestem kobietą, ważę ok 60 kg i mam 166 cm wzrostu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dawki 2 x 1.5 g/dzień leku Cezarius nie należy przekraczać. Tolerancja leku zależy nie tylko od masy ciała gdyż jest osobniczo zmienna. Jednoczesne stosowanie innych leków niż ten przeciwpadaczkowy może spowodować nasilenie jego objawów ubocznych lub zniwelować jego działanie przeciwpadaczkowe. Wskazana jest kontrola parametrów funkcji nerek (np. badanie moczu oraz stężenie we krwi :kreatyniny, mocznika, elektrolitów ) oraz ocena prób wątrobowych w oparciu o badanie krwi. Wykazanie zaburzeń w zakresie tych parametrów kontrolnych wskazuje na ryzyko wystąpienia objawów ubocznych. Zbyt duża dawka tego leku może spowodować nadmierne pobudzenie i agresywność lub przeciwnie - senność, zaburzenia oddechowe i świadomości ze śpiączką w ostateczności. W przypadku nieskuteczności kontroli padaczki lekiem Cezarius w dawce 2 x 1.5 g/d należy rozważyć zmianę tego leku na inny lek przeciwpadaczkowy. Jednak odstawianie tego leku może następować tylko stopniowo i powoli od momentu gdy wprowadzony zostanie przez neurologa inny lek przeciwpadaczkowy we właściwej dawce, czyli przez pewien czas oba te leki muszą być stosowane jednocześnie. Natomiast gdy neurolog stwierdzi, że leczenie Cezariusem w dawce 2 x 1.5 g/d w pełni kontroluje przebieg padaczki powodując, że przez 1 rok nie występują jakiekolwiek napady padaczkowe i normalizuje się zapis kontrolnego badania EEG - wówczas można obniżać stopniowo dawkę Cezariusa do bezpiecznego jego poziomu wystarczającego do pełnej kontroli napadów padaczkowych. Większość leków w znacząco toksycznych dawkach ( nie tylko Cezarius ) może spowodować śpiączkę. Rozważanie odpowiedzi o dawce Cezariusa skutkującej śpiączką przywodzi na myśl rozważanie: po jakiej ilości alkoholu człowiek traci przytomność ? (Oczywiście przy padaczce nie wolno w ogóle pić alkoholu, który tę chorobę prowokuje). Nie zależy to jedynie od płci, wzrostu i masy ciała. Dawka Cezariusa 2 x 1500 mg jest statystycznie maksymalną dawką bezpieczną przy braku dodatkowych obciążeń zdrowotnych organizmu.