Dlaczego mam tą senność po posiłku?

Dobry wieczor mam 32 lata pracuje fizycznie po zjedzieniu posilku strasznie chce mi sie spac az musze uciac drzemke szczegolnie po objedzie czy takie oznaki sennosci sa podowodem do.nie pokoju?Nie lecze sie na nic kilka lat temu podaczs badan mialem podwyzszony cholesterol nie stosuje diety i nie uprawiam sportow spie ok 8 godz w nocy czasem dluzej czy udac sie do lekarza aby zrobic jakies badania ogolnie czuje sie dobrze zastanawia mnie tylko ta sennosc dodam ze czasem mam tak ze odrazu po przebudzeniu musze cos zjesc odrazu bo czuje taka potrzebe czasem po czyms slodkim mam wiecej energi i te spanie troche odchodzi ogolnie jem rowniez sporo slodyczy bo lubie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

często senność po posiłku jest naturalna, gdyż wynika z obniżenia ilości krwi w układzie nerwowym – krew wędruje wówczas do jelit. Jeżeli jednak taka senność zdarza się po każdym większym posiłku, a w dodatku jest nie do opanowania, warto się temu przyjrzeć.

Może to sugerować szereg zaburzeń oraz chorób. U kobiet często współwystępuje z niedoczynnością tarczycy, ale nie tylko. Ponieważ wspomina Pan o silnym głodzie i osłabieniu po przebudzeniu się, to być może przyczyny złego nastroju należałoby upatrywać w wahaniach poziomu glukozy. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hipoglikemia-przyczyny-choroby-objawy.

Tego problemu lepiej nie bagatelizować, dlatego sugerowałabym, by zwrócił się Pan do internisty z przychodni POZ. Powinien dostać Pan skierowanie na badanie glukozy oraz insuliny lub na wykonanie tzw. krzywej cukrowej. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-normy.

Niezależnie od wyniku badań należałoby także zmodyfikować dietę oraz sposób odżywiania się – swój udział w nadmiernej senności po posiłku na pewno ma zbyt duża ilość cukrów w Pana diecie. Warto byłoby ograniczyć słodycze, a także spożywać mniejsze posiłki, lecz częściej (w krótszych odstępach czasowych).

Problem senności po posiłku porusza także ten materiał, być może zainteresuje Pana: https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-po-jedzeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.