Czy mogę odczuwać senność przez stosowane leki?

Dzień dobry. Od ponad roku dzieje się ze mną coś dziwnego. Mam 64 lata i przy swoim wzroście mam dużą nadwagę. Praktycznie siedzę cały czas w miejscu ze względu na moją niepełnosprawność - chore biodro i kolano. Tak jak wspomniałam, od ponad roku, może nawet dwóch lat, mam coraz mniejszy apetyt, nawet po spożyciu niewielkiego obiadu czuję się najedzona, choć jeszcze kilka lat temu mogłam zjeść naprawdę dużo, poza tym po kilku minutach bierze mnie na senność, praktycznie śpię na siedząco nawet po spożyciu dwóch bułek z mięsem, itp. Czasami bywa, że śpię nawet 3 razy dziennie w ciągu dnia. Od wielu lat zażywam dwie tabletki Lorafenu na dzień i teraz nie wiem, czy taka senna czuję się przez leki, czy przez jedzenie... Co to może być? Do jakiego lekarza z tym się udać, lub na jakie pójść badania?
KOBIETA, 65 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nadmierna senność może być zwiastunem różnych chorób, dlatego z pewnością wymaga Pani diagnostyki. W pierwszej kolejności może Pani udać się do lekarza rodzinnego, który może zlecić podstawowe badania i w razie potrzeby dać skierowanie do specjalisty.

Wspomina Pani, że przyjmuje lek Lorafen. Niestety jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych tego preparatu jest właśnie senność, dlatego nie jest wykluczone, że Pani samopoczucie ma związek z tym lekiem. Mimo to, trzeba także wykluczyć inne przyczyny, m.in. cukrzycę, która również objawia się nadmierną sennością.

Więcej na temat substancji czynnej leku Lorafen przeczytać można tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/lorazepam.

Zachęcamy również do zapoznania się z tymi artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-w-ciagu-dnia-co-moze-byc-jej-przyczyna,

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.