Niewyspanie czy lenistwo?

Zasypiam około północy i budzę się około 9.00, ale nadal chce mi się spać, więc śpię do 9.45, budzę się na chwilę i nadal chce mi się spać, więc śpię do 10.30 i tak może się powtarzać do 12.00, a ostatnio nawet do 14.00. Ta dolegliwość pojawia się cały czas (chyba że mam zajęcia o 9.00 czy 7.00, to niechętnie, ale budzę się z pomocą budzika i wstaję). Czy to normalne, że tak długo śpię (12 h), czy to może z lenistwa? Normalnie jak się budzę po tych 9 h snu, to nie powinno mi się chcieć spać dalej. Tym bardziej, że na studiach nie mam żadnego wysiłku (może umysłowy)? Mam 19 lat, jestem studentem.

Witam serdecznie,

nadmierna senność może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jest zespół egzogennego niedoboru snu, w którym jest reakcja organizmu na niedostateczną ilość snu (zazwyczaj w dni robocze) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania.

Przyczyna hipersomnii może pozostać nieznana, mówimy wówczas o hipersomnii idiopatycznej. Może być jednak związana z innymi zaburzeniami snu, jak np. narkolepsja, Zespół Kleinego-Levina, zespół bezdechów sennych lub okresowych ruchów kończyn, infekcje i inne choroby ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia metaboliczne, używanie lub odstawienie substancji psychoaktywnych.

Twój opis problemu jest dość krótki. Jeśli nadmierna senność występuje głównie w weekendy, a w ciągu dnia pracujesz umysłowo, masz dużo zajęć, uczysz się do egzaminów itp., to jest to naturalna reakcja organizmu. Możesz ewentualnie spróbować kłaść się wcześniej, stopniowo przesuwając godziny zasypiania. Jeśli jednak masz zajęcia po południu lub pracujesz, może to być trudne do zrealizowania. Zapotrzebowanie na sen jest sprawą w dużej mierze indywidualną. Jeśli zawsze lubiłeś długi sen, to teraz, gdy przeżywasz dodatkowy stres, możesz potrzebować dodatkowej porcji snu.

We śnie dochodzi do konsolidacji pamięci. Odpowiednio długi, komfortowy sen pomoże Ci w nauce. Jeśli jednak nadmierna senność występuje w ciągu całego dnia, np. zasypiasz w trakcie zajęć - wskazana byłaby dodatkowa diagnostyka, np. w poradni zaburzeń snu.

Z pozdrowieniami