Ciągle czuję się senna i zmęczona - jakie mogą być tego przyczyny?

Witam. Nie mam żadnego problemu z zasypianiem. Zajmuje mi to średnio od 2 do 5 min. Śpię 8-9 godz. Niestety po zjedzeniu śniadania znów robię się bardzo senna. Następnie ok. godz 16-17 dostaję takiego ataku senności, że nie jestem w stanie tego opanować. Śpię kolejne 1-2 h jak zabita i mogłabym spokojnie tak spać do rana. W trakcie studiowania zdarzały mi się takie napady podczas zajęć, na których po prostu zasypiałam. Nie jestem przepracowana. Czuję ciągłe zmęczenie i bez przerwy chce mi się spać. Co może być tego przyczyną?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Najczęstszą przyczyną nadmiernej senności w ciagu dnia jest niedobór snu nocnego. Jeśli intensywnie pracujesz umysłowo, możesz potrzebować większej ilości snu. Zwiększona senność po posiłku jest objawem fizjologicznym - w tym czasie większa ilość krwi przepływa do naczyń przewodu pokarmowego (relatywnie mniej jest jej wtedy w innych okolicach, np. mózgu).

W tej sytuacji wskazana byłaby jednak wizyta u lekarza rodzinnego i oznaczenie poziomu glukozy we krwi, aby wykluczyć cukrzycę. Nadmierna senność może być również objawem depresji - jednak Twój opis jest zbyt krótki, aby na jego podstawie potwierdzić lub wykluczyć depresję.

Z pozdrowieniami