Jak pokonać uzależnienie od leków przeciwbólowych?

Jestem rocznik 90., tzn. mam 19-20 lat. Pierwszy raz zażyłam opioidowe leki przeciwbólowe w formie tabletek jak miałam chyba 17. Od paru miesięcy biorę je codziennie, gdy się budzę, inaczej nie ma opcji, żebym poszła gdzieś, bo czuję się tak masakrycznie, ale obecnie jestem na urlopie i niechcący zapomniałam wziąć ich ze sobą, 3 dzień nie biorę - masakra, czuję się zmięta okropnie, nie ma co się wcale dziwić. Sama nie wiem czego chcę jeszcze - z jednej strony chcę dalej brać, a z drugiej wiem, że pakuję się w bagno, ale dopiero wracam z urlopu 24 - jeśli przezwyciężę to, a nie mam wyjścia, bo nie mam, to może odpuszczę sobie? A może wrócę z urlopu i pierwsze co wezmę? Bez sensu, fajna pułapka. Co powinnam zrobić, aby nie brać tego? Proszę o jakąś wskazówkę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zespół abstynencyjny w przebiegu uzależnienia od opioidowych leków przeciwbólowych nie zagraża życiu. Zagrażające życiu może byc przedawkowanie tego typu substancji. W tej sytuacji korzystnie byłoby zdecydować się na odstawienie leku, od ktorego prawdopodobnie jest Pani uzależniona. Warto "nie odpuścić" i wykorzystać okazję.

Zespół abstynencyjny może potrwać ok. tygodnia. W jego przebiegu mogą wystapić: niepokój, bezsenność, drażliwość, dolegliwości bólowe, wzmożona potliwość, dreszcze, uczucie fal gorąca i zimna, światłowstręt, łzawienie, wysięk z nosa, bóle brzucha, bóle głowy, osłabienie, wymioty i biegunka. W trakcie odstawiania opiatów może wystąpić zwyżka ciśnienia, dlatego należy kontrolować tętno i ciśnienie co najmniej trzy razy dziennie.

Leczenie jest objawowe: zaleca się stosowanie leków uspokajających oraz w razie dolegliwości bólowych - leków dostępnych bez recepty (np. ibuprofenu). Pomocne mogą byc również preparaty magnezu. Dawkę leków należy stopniowo zmniejszać, do całkowitego odstawienia.

Aby zapobiec nawrotowi po powrocie do domu, może Pani poprosić zaufaną osobę o wyrzucenie z mieszkania wszystkich tabletek. Proszę pamietać, że sama detoksykacja nie załatwi problemu - jeśli nie rozpocznie Pani leczenia odwykowego, wkrótce może dojść do nawrotu lub zastąpienia aktualnego uzależnienia inną substancją.

Z pozdrowieniami