Niebenzodiazepinowy lek nasenny niszczy mi życie. Jak go odstawić?

Niebenzodiazepinowy lek nasenny powoli niszczy mi życie. Chodziłam rok na psychoterapię i bez efektu, byłam na detoksie i również bez efektu. Tracę już siły, ciągle walcząc z tym problemem. Jedynie siły dodaje mi praca. To miłe, kiedy mogę pomóc swoim pacjentom i usłyszeć ich wdzięczność. Zdarza się, że biorę na dzień nawet po 80 tabletek dziennie. To miłe pomagać pacjentom, ale kto pomoże mnie...?

Szanowna Pani!

Niebenzodiazepinowe leki nasenne mają duży potencjał uzależniający, a liczba publikacji na ten temat systematycznie rośnie. Uważa się, że przy odpowiednich czynnikach predysponujących, mogą mieć szczególnie sline działanie uzależniające. Jednym z takich czynników może być np. wcześniejsze uzależnienie od benzodiazepin.

W swojej praktyce spotkałam się jednak z wieloma przypadkami uzależnienia wyłącznie od leków niebenzodiazepinowych. Większość prób samodzielnego odstawienia kończy się niepowodzeniem.  W przypadku stosowania wysokich dawek konieczne jest odstawianie w warunkach szpitalnych, ze względu na istotne ryzyko cieżkich powikłań zespołu abstynencyjnego. W trakcie detoksykacji należy monitorować stan organizmu oraz poziom leku. Detoksykacja kończy się w momencie eliminacji substancji z organizmu. Zazwyczaj ma to miejsce po 2-3 tygodniach od ostatniej tabletki. Zbyt szybka detoksykacja może być powodem szybkiego nawrotu.

Po zakończonej detoksykacji wskazana jest terapia odwykowa oraz ewentualnie - psychoterapia zaburzeń nerwicowych. Dla utrzymywania abstynencji ważne jest leczenie przyczyny, z powodu której wróciła Pani do leków nasennych. Może być to uporczywa bezsenność, depresja lub nasilony głód psychiczny. Wszystkie wymienione przyczyny mogą być przedmiotem konstruktywnej rozmowy z terapeutą i lekarzem.

Nawrotowość w uzależnieniu od tej grupy leków jest duża. W utrzymywaniu abstynencji ważne jest profesjonalne, systematyczne i wytrwałe leczenie Proszę się nie poddawać i skontaktować np. z lekarzem psychiatrą w ramach poradni leczenia uzaleznień.

Uzależnienie od tej grupy leków jest przedmiotem mojego szczególnego zainteresowania. W razie wątpliwości i pytań proszę pisać na mój adres e- mail:agnieszka.jamrozy@abczdrowie.pl, postaram się odpowiedzieć na każde pytanie.

Z pozdrowieniami