Jak pomóc mamie uzależnionej od leków?

Dzień dobry. Moja mama jest uzależniona od tabletek na spanie. Od ponad 10 lat bierze tabletki na depresję i od jakiś 4 lat żołądek - jak się nie mylę. Bierze trzy tabletki na noc ale też w dzień czasami 4 tabletki. Mieszkam za granicą i jak rozmawiamy przez telefon słyszę ze jest na "haju". Rodzina wie o jej problemie. Mama jest sama i samotna. Mama ma 3 lekarzy psychiatrów i domowego ale chodzi do nich tylko po recepty! Nie mogę jej zmusić na odległość do leczenia. Nie wiem jak jej pomóc.

Witam,
Tak może się manifestować zjawisko "pustego gniazda",w którym tkwi mama,nie umiejąc sobie inaczej poradzić,jak poprzez sztuczne wspomagacze.Pomoc na odległość to nie to samo,co obecność,która daje poczucie bezpieczeństwa.Jeżeli więc lezy Pani ten problem na sercu,proponuję rozważyć możliwość zabrania mamy do siebie,ew.powrotu ,by być bliżej fizycznie i jednocześnie nie musieć rezygnować z życia osobistego.
To bardzo trudny problem,ale dlatego przedstawiam go Pani wprost.Polecam też omówienie go wraz z własnymi niepokojami i potrzebami z terapeutą.Po to,by umieć w rozmowie z mamą szczerze wyrażać własne stanowisko oraz rozumieć komunikaty z jej strony/np.zaprzeczenia/.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Rozumiem Pani niepokój o zdrowie mamy i widzę że ma Pani dużo chęci aby pomóc mamie i ulżyć w jej cierpieniu. Stosowane obecnie leki przeciwdepresyjne z grup SSRI i SNRI nie powodują uzależnienia. Nie zaleca się jednak przerywania terapii z dnia na dzień, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko nawrotu depresji. Gdy lekarz prowadzący uznaje, że już czas zakończyć terapię (a w większości przypadków leki trzeba przyjmować jeszcze przez min. pół roku po ustąpieniu objawów), stopniowo zmniejsza się dawki preparatu i bez „objawów odstawiennych” powraca się do życia bez leków. Ocena tego czy pacjent powinien odstawić już leki leży po stronie lekarza prowadzącego Pani mamę. Niebezpieczeństwa płynące z przyjmowania wielu leków dotyczą zarówno negatywnego wpływu zażywanych w dużych dawkach leków jak i występujących miedzy różnymi lekami interakcji. Stosowanie różnych środków jednocześnie może być przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia powikłań włącznie z utrudnieniem rozpoznania poważnych chorób i opóźnieniem właściwego leczenia.
Uzależnienie od leków uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych jest tak samo poważną chorobą jak uzależnienia od innych substancji zmieniających świadomość: alkoholu, narkotyków. Osoba uzależniona zwykle nie jest w stanie sama przerwać brania ze względu na coraz większy przymus psychiczny zażycia leku oraz bardzo dotkliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia objawy abstynencyjne. W takim przypadku detoksykacja, czyli odtrucie powinno zawsze przebiegać pod opieką lekarza. Osoba uzależniona oprócz odstawienia leków powinna korzystać z terapii uzależnienia gdyż jedynie kompleksowe leczenie, zarówno ciała jak i psychiki, gwarantuje powrót do całkowitej sprawności i trwałą trzeźwość.