Stosowanie Relanium, by się nie uzależnić

Relanium- przepisał mi neurolog, by brać w sytuacjach stresowych. Jak często mogę brać by się nie uzależnić? Neurolog powiedział mi, że jak wezmę co 5 dni to się nie uzależnię, że nawet jak co dwa to też nie, ale chcę się upewnić. Na razie brałem raz na tydzień (w sytuacjach stresu lub jako środek nasenny). Do tej pory zużyłem kilka tabletek. Z góry dziękuję za odpowiedź. Ataraxu już nie biorę, bo mimo że nie uzależnia to strasznie otumania i osłabia. Relanium działa słabo lub wcale.

Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska

Witam
benzodiazepiny nie są dobrym środkiem - uzależniają, nie leczą
jeśli ma Pan powtarzające się sytuacje stresowe sugeruję skorzystać z wizyty u Psychologa
Pozdrawiam

Uzależnienie od leków obejmuje w znacznym stopniu kilka grup leków: są to głównie środki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, pobudzające a, także przeczyszczające. Ryzyko uzależnienia od leków występuje u osób, które z powodu różnych schorzeń takich jak: bezsenność, bóle głowy, nerwobóle, stany lęku i niepokoju, depresje, nerwice itd. musiały przyjmować leki wpływające na poprawę nastroju i samopoczucia.

Jedną z najistotniejszych cech zależności lekowej jest narastający przymus zażywania i trudności w funkcjonowaniu bez leków. Zmusza to osoby uzależnione do zdobywania pożądanego leku za wszelką cenę, często z niemałym wysiłkiem. Lekomania powoduje szereg negatywnych zmian w funkcjonowaniu człowieka zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Powoduje stopniową degradację psychiczną, umysłową, zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu: kłopoty z pamięcią, koncentracją, myśleniem, uczeniem się. Osoba uzależniona coraz gorzej radzi sobie z trudnościami, codziennymi obowiązkami, własnymi emocjami. Uważam, że jeżeli będzie Pan przyjmował leki pod kontrolą lekarza i zgłaszał mu opisane wyżej dolegliwości, to będzie Pan mógł zminimalizować ryzyko uzależnienia.