Skutki odstawienne leku Cloranxen

Dzień dobry.Nazywam się Andrzej i mam 40 lat.Od ponad dziesieciu lat przyjmuje lek cloranxen w dawce 5 mg. Zaczalem odstawiac go powolutku redukujac dawke o 1/4.Teraz zdarza się ze mam czasami dziwne bóle, klucia, bóle w podbrzuszu ,bóle krzyzowe. Ponadto skacze mi ciśnienie i w ogole czasami dziwnie sie czuje.Wiem ze to prawdopodobnie skutki odstawienne leku ale mam pytanie czy po tak dlugim braniu tego leku dziala on jeszcze na mnie? czytalem ze dlugie branie benzodiazepin nie zwiekszajac dawki wytwarza w organizmie tolerancje na ten lek. Bardzo prosze o wyjaśnienie tych spraw. Z góry dziekuje.

Magdalena Mroczek

Lek ten trzeba odstawiać tylko po konsultacji z lekarzem psychiatrą, który ustali w jaki sposób zmniejszać dawki.

Witam. Lek jak najbardziej działa mimo że jest przyjmowany już bardzo długo. Opisane objawy nie wydają się być skutkiem niepożądanym odstawienia benzodiazepin.

Magdalena Mroczek

Cloranxen jest lekiem z grupy benzodiazepin, który łączy się z receptorem GABA A. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu stanów lęku i niepokoju, doraźnie wspomagająco w przebiegu nerwicy czy w zespole abstynencji w uzależnieniu alkoholowym np. w stanach, które poprzedzają delirium. Leku Clranxen nie powinno się stosować dłużej niż 4 tygodnie. Lek stosuje się tylko doraźnie, w przebiegu wystąpienia objawów. Długotrwałe stosowanie bezodiazepin może prowadzić do wielu objawów niepożądanych, tolerancji oraz uzależnienia. Dawka początkowa, od której rozpoczyna się leczenie to 5 mg na dobę. Lek należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza.

Lek należy odstawiać bardzo powoli, redukując dawki, potem można przyjmować zredukowane dawki co drugi dzień. Zbyt szybki odstawienie leku może dać obraz tzw. „zespołu odstawiennego” , charakteryzującego się bólem głowy, bólem mięśni, silnym lękiem, napięciem, niepokojem, splątaniem i drażliwością. W cięższych przypadkach wystąpić mogą : poczucie nierealności, depersonalizacja, przeczulica słuchowa, uczucie mrowienia i pieczenia w kończynach, nadwrażliwość na światło, hałas i kontakt fizyczny, omamy lub napady drgawkowe. Może też dochodzić do wzmożenia niepokoju i lęków, które były przyczyną rozpoczęcia brania leku. Są to tzw. objawy z odbicie.

To prawda, ze wytwarza się tolerancja oznacza to jednak, że jest Pani przyzwyczajona do wysokiego poziomu leku we krwi. Objawy przy odstawieniu będą występowały. Powinna Pani skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Po tak długim okresie brania leku bardzo ważne jest aby odstawienie przebiegało pod kontrolą psychiatry. Być może potrzebne będzie odstawienie w warunkach szpitalnych.