Czym zastąpić Lexotan?

Witam serdecznie jestem 57 letnim mężczyzną i od dwóch lat wdowcem. Po śmierci zony zacząłem miewać dziwne stany lękowe. Tłumaczyłem to sobie samotnością i brakiem przy boku drugiej osoby. Zamknąłem się w domu, nie miałem ochoty z nikim się spotykać nawet z rodziną. Gdy ktoś zaczepiał mnie i chciał porozmawiać zle się z tym czułem i najczęściej szybko się żegnałem i odchodziłem. W końcu córka mnie namówiła na pójście do lekarza. Posłuchałem jej i w konsekwencji lekarz przepisał mi lek o nazwie lexotan. Wziołem jedno opakowanie i nie chce go brac dłużej bo jestem po tym leku ciągle słaby i senny. Czym zastąpić lexotan aby się od niego uwolnić

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, odstawienie lub zamiana leku Lexotan powinno odbywać się pod kontrolą lekarza zlecającego leczenie / psychiatry. Lek ma działanie uzależniające i jego odstawianie musi następować stopniowo, w zależności od przyczyny i długości stosowania.

Magdalena Mroczek

Lexotan jest to lek z grupy benzodiazepin. Substancją czynną preparatu jest bromazepam, pochodna benzodiazepiny o pośrednim czasie działania. Leki z tej grupy, działając poprzez układ GABA-ergiczny, nasilają hamujące działanie GABA (kwasu gamma-aminomasłoweog) w ośrodkowym układzie nerwowym, głównie w układzie limbicznym, podwzgórzu i wzgórzu. Bromazepam podawany w małych dawkach wybiórczo zmniejsza lęk i napięcie, w dużych dawkach wykazuje właściwości uspokajające i rozluźnia mięśnie.

Lek ma działanie uzależniające, może dojść do rozwoju tolerancji i przyjmowania coraz większych dawek. Leku nie powinno się z tego powodu przyjmować dużej niż kilka tygodni, z reguły nie dłużej niż 4-6 tygodni. Szczególnie ostrożnym należy być u osób starszych, przyjmowanie benzodiazepin może doprowadzić u nich do obniżenia funkcji kognitywnych oraz do upadków. Łatwo może dojść do przedawkowania.

Lek należy odstawiać bardzo powoli, redukując dawki, potem można przyjmować zredukowane dawki co drugi dzień. Zbyt szybki odstawienie leku może dać obraz tzw. „zespołu odstawiennego” , charakteryzującego się bólem głowy, bólem mięśni, silnym lękiem, napięciem, niepokojem, splątaniem i drażliwością. W cięższych przypadkach wystąpić mogą : poczucie nierealności, depersonalizacja, przeczulica słuchowa, uczucie mrowienia i pieczenia w kończynach, nadwrażliwość na światło, hałas i kontakt fizyczny, omamy lub napady drgawkowe. Może też dochodzić do wzmożenia niepokoju i lęków, które były przyczyną rozpoczęcia brania leku. Są to tzw. objawy z odbicia.

Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry i pod jego kontrolą odstawiać lek. Nie powinno się robić tego samemu. Jeśli chodzi o zastępstwo leku to wszystko zależy od tego jakie objawy przeważają. W przebiegu depresji można stosować leki z grupy SSRI lub NSRI. Dają one dobre efekty leczenia a jednocześnie nie uzależniają. Należy też rozważyć użyteczność psychoterapii.