Po jakim czasie mogę się spodziewać poprawy?

Brałam przez 3 tygodnie sertralinę, ale ze względu na brak poprawy, a nawet pogorszenie zmieniłam lek na escitalopram na razie 4 dni brałam 5 mg, a od dziś już 10. Po jakim czasie mogę się spodziewać poprawy? Czy w ogóle jest możliwe, że leki pomogą mi w depresji, w tych strasznych natretnych myślach, lęku przed nocą/ kolejnym dniem, poczuciu bezsensu? Powrót do zdrowia wydaje mi się nierealny ... dodam, że 2 razy w tygodniu chodzę na psychoterapię.

Witam,

leki z grupy SSRI dają zazwyczaj poprawę widoczną po 2 tygodniach zażywania, w przypadku escitalopramu bywa, że już po tygodniu zażywania leku. Ta grupa leków, działając głównie na serotoninę ma zarówno działanie przeciwdepresyjne jak i przeciwlękowe. Nieskuteczność jednego preparatu z tej grupy (jak np. sertralinę) jest wskazaniem do zmiany na inny (jak np. escitalopram) i ta zmiana może okazać się skuteczna. Ponadto- dołączenie psychoterapii równolegle do farmakoterapii daje najlepsze rezultaty w ujęciu długoterminowym

życzę szybkiego powrotu do zdrowia :)
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam!
Poprawa przy stosowaniu leków grupy SSRI pojawia się zazwyczaj po 2-4 tygodniach, zanim wystąpi można się poczuć nawet nieco gorzej - potrzebna jest cierpliwość i wytrwałość.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.

Prawdopodobnie poprawa pojawi się już wkrótce, leki z grupy przyjmowanej przez panią wymagają trochę czasu, aby efekty były odczuwalne. "Trochę czasu" to kwestia bardzo indywidualna - od tygodnia do 4 tygodni. Zrobiła pani wszystko, co może w takiej sytuacji pomóc, połączenie farmakoterapii i psychoterapii to najskuteczniejsza metoda postępowania.

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Witam,
Jednoznaczna odpowiedź z punktu widzenia terapeuty- kiedy Pani stan się poprawi jest niemożliwa do udzielenia. Są to procesy indywidualne, jednak podjęte przez Panią działanie - łączenie farmakologii z psychoterapią, wydaje się słusznym działaniem, które daje największe powodzenie w leczeniu podobnych stanów.

Życząc wytrwałości w leeczniu...
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl

Dzień dobry,
Pierwsze objawy poprawy mogą się pojawić po około 2 tygodniach, natomiast fakt oceny skuteczności leku należy oceniać dopiero po 6 tygodniach leczenia.
Niestety wszystkie leki p/depresyjne są w tym aspekcie podobne.
Pozdrawiam.