Jaki lek jest bardziej skuteczny - Escitalopram czy Paroksetyna?

Witam.Jaki lek jest bardziej skuteczny escitalopram czy paroksetyna?Domyślam się, że jeden lek może działać na jednego z poprawą na drugiego pacjenta nie.Chodzi mi o ogólne zdanie lekarzy z ich doświadczenia, może z jakiś niezależnych badań.Pozdrawiam

Lek. Alina Nowicka

Witam
oba są z grupy SSRI ale mają inne działanie i inne wskazania, wybór leku zależy od występujących u pacjenta objawów i ich nasilenia.
Pozdrawiam

Wyniki wiarygodnych badań klinicznych dotyczących skuteczności różnych leków przeciwdepresyjnych wskazują zazwyczaj na porównywalna efektywność różnych substancji; tak jest również w przypadku porównania paroksetyny i escitalopramu. W związku z tym dobór leków zależy między innymi od obrazu klinicznego występującego u danego pacjenta, spodziewanych działań niepożądanych, oczekiwań i preferencji pacjenta oraz od odpowiedzi na leczenie w przeszłości. Proponuję omówić te czynniki z prowadzącym psychiatrą, aby tym samym dokonać bardziej świadomego wyboru. Brak skuteczności jednego leku przeciwdepresyjnego po adekwatnym i wystarczająco długim leczeniu nie wyklucza oczywiście powodzenia terapii po zmianie farmaceutyku.