Depresja i stosowanie Symescital

witam biorę lek symescital od jakiegoś miesiąca pani psychiatra stwierdziła ze mam depresje, ja się chciałam zapytać jak długo trzeba brać taki lek by przyniósł efekty i czy może się ta depresja nawrócić po jakimś czasie? Siedze w domu cały czas sama nie wychodzę do ludzi jest mi coraz ciężej nie mam do kogo się odezwac czy to może pogarszac mój stan psychiczny ?

Proszę Pani,
Oprócz farmakoterapii, proponuję spróbować psychoterapii. Psychoterapia może być bardzo pomocna i pomóc Pani przezwyciężyć te negatywne stany.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Symescital czyli escitalopram jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i jako taki jest lekiem z grupy pierwszego wyboru w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych. Leki z tej grupy (citalopram, escitalopram, sertralina, fluoksetyna, paroksetyna itd.) działają po minimum 2 tygodniach od uzyskania dawki skutecznej. Oczywiście nie mamy pewności, że to właśnie ten preparat będzie najskuteczniejszy, ale oceny działąnia dokonuje się po ok 4-6 tygodniach stosowania. Jeśli nie pojawia się wystarczająca poprawa w zakresie aktywności, nastroju, zainteresowań i relacji z innymi ludmi wskazane jest zwiększenie dawki leku (jeśli pacjent dobrze toleruje lekarstwo) lub dołożenie drughiego leku p.depresyjnego, eqwentualnie zmiana na inny lek (zwłaszcza jeśli u chorego pojawiają się męczące objawy uboczne). Zazwyczaj poprawa w intensywnym leczeniu p.depresyjnym pojawia się po kilku tygodniach stosowania farmakoterapii. O nawrotach trudno mówić na podstawie podanych przez Panią informacji. Objawy opisywane przez Panią sugerują, że nie udało się skutecznie zahamować zaburzeń depresyjnych.

Witam,
z perspektywy psychologicznej lub psychoterapeutycznej można zalecić Pani równoczesne poddanie się w/w metodom leczenia,gdyż tak,czy owak zdrowie wiąże się z relacjami między ludżmi.Być może obecna izolacja jest rodzajem odpoczynku od trudnych relacji i wyciszeniem się,jednak terapeuta pomoże pani oswajać trudne sytuacje i wzmacniać własne zasoby tak,by umożliwiły satysfakcjonujące życie,bez przeciążeń.Same leki nie zmienią złych nawyków.
Serdecznie pozdrawiam