Stosowanie Citabaxu na depresję

Dzień dobry,leczę się już 2 lata z przerwami citabaxem na depresję.Ale mam wybuchy złości itd często i nic mi się nie chce,ale tabletki działały mi na poprawę nastroju.Więc zrobiłam sobie badanie hormonów płciowych i wyszło mi że mam bardzo wysoką prolaktynę tzn norma wynosi do 26,53 ng/ml ,a ja mam 55,10 ng/ml.W dniu pobierania krwi nie brałam citabaxu,więc jak bardzo przyjmowanie takich tabletek może podwyższyć prolaktynę? Czy możliwe jest ze nie mam depresji a problemy z hormonami?

Witam,
Citalopram może podwyższać poziom prolaktyny, tak jak inne leki z grupy SSRI. Jednak jest dość rzadkie działanie niepożądane, bardziej charakterystyczne dla niektórych neuroleptyków. Nieprzyjęcie jednej dawki leku nie ma wpływu na wynik badania. Warto jednak ustalić,czy hiperprolaktynemia jest wynikiem działania citalopramu, czy jednak jest wywołana innymi schorzeniami. Warto to skonsultować z endokrynologiem. Jeżeli jednak okazałoby się, że to wynik przyjmowania leku to należy rozwazyć zmianę terapii.
Pozdrawiam

Trudno stwierdzić bez przeprowadzenia wywiadu z Panią; proszę wykonać dokładną diagnostykę zleconą przez endokrynologa.
I moim zdaniem zamiast przyjmować przez długi czas leki, spróbować skorzystać z dobrej psychoterapii rozwiązującej na zawsze Pani problemy.

Życzę wszystkiego dobrego!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl