Co robić gdy nie pomagają leki na depresję?

  Witam, Mój mąż jest chory na depresję - bierze już od ponad kilku lat leki, niestety żadne mu nie pomagają, teraz to chyba bierze ósmy lek z kolei i nic żadnej poprawy - jak można dobrać leki choremu aby zaczęły pomagać? On już ta chorobą jest tak załamany, mówi non stop o samobójstwie, choć ostatnie dwa miesiące spędził w szpitalu na oddziale depresji, nic mu to nie pomogło, wręcz przeciwnie - teraz czeka na oddział dzienny, ale jak widać terapia też nic nie daje, więc chyba tylko leki zostały, ale jak je dobrać? Magda

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Obecnie można rozważać, w ścisłej wspólpracy z lekarzem prowadzącym, kilka opcji terapeutycznych:

- zastosowanie leku z innej grupy chemicznej, np. bupropionu, agomelatyny, tianeptyny, moklobemid, których dotychczas nie stosowano
- jednoczesną terapię dwoma preparatami;
- potencjalizacja leczenia przeciwdepresyjnego przez dołączenie do leku przeciwdepresyjnego węglanu litu, trójjodotyroniny lub leków przeciwpsychotycznych; najwięcej badań potwierdzających skuteczność takiej terapii dotyczy dołaczenia węglanu litu;
- niefarmakologiczne metody leczenia depresji: psychoterapię oraz elektrowstrząsy.

Częstą przyczyną nieskuteczności leczenia jest pomijanie pomocy psychoterapeutycznej.

Duże znaczenie ma również odpowiednio postawiona diagnoza. Depresja może być objawem choroby dwubiegunowej. Występujące epizody hypomaniakalne mogą ujść uwadze lekarza i pacjenta. Podstawowwym leczeniem choroby dwubiegunowej jest stosowanie leków stabilizujacych nastrój.

Gorsze wyniki leczenia dotyczą również pacjentów przyjmujących np. leki internistyczne wchodzące w interakcje z lekami psychotropowymi. Choroby układu krążenia i przemiany materii mogą niekorzystnie wpływać na metabolizm leków.
Ponadto, może występować np. predyspozycja do szybkiego lub wolnego metabolizmu leków, związana z aktywnością enzymów wątrobowych. Aktywność tych enzymów można obecnie zbadać w ośrodkach klinicznych, np. w IPiN.
Przyjmowanie leków uspokajających, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych może również obniżać skuteczność leczenia.

Polecam artykuł na ten temat: http://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji

Z pozdrowieniami

Szanowna Pani,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani - męża przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie