Czy takie suplementy można zażywać podczas leczenia Paroksetyną?

Czy mozna zazywac suplementy diety typu l-tyrozyna, aszwaganda podczas leczenia Paroksetyna?

Dzień dobry,

Paroksetyna to lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Mechanizm jego działania polega zatem na blokowaniu transportu serotoniny z powrotem do komórki nerwowej przez co poziom tego neuroprzekaźnika w centralnym układzie nerwowym ulega istotnemu zwiększeniu. Ashwagandha (Withania Somnifera (L.) - witania ospała) – jest wysoko cenionym ziołem w Ajurwedzie - tradycyjnej medycynie indyjskiej za swoje działanie immunostymulujące, zmniejszające napięcie psychiczne oraz poprawiające funkcje seksualne. Do głównych substancji aktywnych wyizolowanych z rośliny zalicza się witaferynę A, witanolid D oraz sitoindozydy. Wyniki niektórych randomizowanych badań klinicznych sugerują, że przyjmowanie ashwagandhy może bezpiecznie i skutecznie poprawiać odporność organizmu na stres, obniżać poziom kortyzolu w surowicy krwi oraz polepszać jakość życia. W fachowej literaturze brakuje aktualnie dowodów wskazujących na interakcję suplementacji dobrej jakości preparatem zawierającym ashwagandhę w określonej dawce z przyjmowaniem leku przeciwdepresyjnego, jakim jest paroksetyna. Nie oznacza to jednak, że taka kombinacja jest bezpieczna dla zdrowia, bowiem istnieją doniesienia, które wskazują, że paroksetyna wchodzi w interakcje z innymi suplementami zawierającymi wyciągi roślinne, między innymi żeńszeniem, miłorząbem japońskim oraz różeńcem górskim. Mając na uwadze wspomniane informacje, warto zachować ostrożną zarówno w przypadku suplementacji ashwagandhy, jak i L-tyrozyny. Proszę również pamiętać, że ten drugi składnik, naturalnie występuje w większości dobrze dostępnych i codziennie spożywanych produktów żywnościowych.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/