Czy mogę stosować to zioło podczas leczenia tarczycy?

Witam. Ostatnie 1.5 roku przyjmowałam lek Thyrozol z powodu choroby Grawesa Basedowa (nadczynność tarczycy). W chwili obecnej choroba weszła w okres remisji, wyniki badań hormonalnych w granicach normy, miano przeciwciał Trąb nieobecne. Od 27 lat zmagam się z nerwica lękową, która podczas choroby tarczycy jeszcze bardziej się nasiliła. Czy mogę bezpiecznie stosować Ashwangande, która jest leczniczym ziołem wspomagającym przy takich stanach lękowych? W opisie publikowanym w internecie, wspomniane było że u osób stosujących te zioło, zawazono nadczynność. Dlatego moje pytanie, czy wobec tego nie powinnam tego stosować. Czy rzeczywiście nie ma to wpływu na możliwość powrotu nadczynności. Chciała bym postawić na naturalne środki wspomagające w zmaganiach z nerwica lękową. Będę wdzięczna za podpowiedź. Niestett zapomniałam zapytać o to moja endokrynolog.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski zawiera między innymi adaptogeny i flawonoidy, a jej dobroczynne działanie obserwuje się przy zastosowaniu dawki poniżej 3 mg na dobę – taka jest też dawka zalecana przez WHO.

O adaptogenach przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/adaptogeny.

Zgodnie z obecną wiedzą tego ziołowego suplementu nie mogą stosować jedynie dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także ci, którzy stosują leki nasenne, przeciwpadaczkowe czy uspokajające.

Choroby tarczycy nie są przeciwwskazaniem w stosowaniu ashwagandhy – wręcz przeciwnie, wiele mówi się o jej wpływie na uregulowanie pracy tarczycy poprzez poprawienie funkcji wydzielniczych. Ashwagandha pomocna jest w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, ale nie ma przeciwwskazań do stosowania niewielkich ilości suplementu przez osoby chorujące na nadczynność.

Ponieważ Pani jest w okresie remisji stosowanie żeń-szenia indyjskiego tym bardziej nie powinno odbić się negatywnie na stanie tarczycy, niemniej proszę pamiętać, by nie przekraczać zalecanych przez producenta dziennych dawek suplementu, a także by poinformować endokrynologa o rozpoczęciu suplementacji.

Wskazane jest okresowe badanie poziomu hormonów tarczycowych, by upewnić się, że suplementacja ashwagandhy nie wpłynęła negatywnie na gruczoł tarczowy.

O antydepresyjnym działaniu żeń-szenia indyjskiego przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/naturalny-sposob-na-depresje-i-stres-dzialanie-potwierdzone-naukowo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.