Które leki i zioła mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, które zioła i leki mogą osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych? Z tego co mi wiadomo, to leki uspokajające (np.dziurawiec) oraz antybiotyki. Czy żeń-szeń może mieć na ich działanie jakiś wpływ? Czy można przyjmować razem z tabletkami antykoncepcyjnymi tabletki na żylaki lub wspomagające przepływ krwi w żyłach? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Najlepszą zasadą jest niełączenie leków z  ziołami. Wszelkiego typu preparaty roślinne zawierają wiele różnych, niewystandaryzowanych substancji, stąd trudno przewidzieć jest ich  interakcje (dotyczy to także  substancji mających poprawiać przepływ żylny a sprzedawnych bez recepty). Jeśli chodzi zaś o leki przepisywane przez lekarza, to zawsze należy poinformować go o stosowaniu hormonalnej antykoncepcji.