Czy można łączyć ten lek z takim suplementem?

Czy można łączyć neurotop retard 600 (lek przeciwpadaczkowy - carbamazepinum) z Żeń-szeniem indyjskim?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie jest to zalecane.

Żeń-szeń indyjski, określany również jako Ashwagandha, uznawany jest za remedium na wiele schorzeń.

Niestety roślina ta nie powinna być przyjmowana przez wszystkich. Przede wszystkim nie jest polecana dla kobiet w ciąży, matek karmiących piersią oraz dzieci. Szczególną ostrożność powinny również zachować osoby przyjmujące leki uspokajające, leki nasenne, środki znieczulające i leki przeciwpadaczkowe. Żeń-szeń indyjski może bowiem wpływać na ich działanie, a co za tym idzie zaburzyć skuteczność terapii i nasilać skutki uboczne.

Ponadto przeciwwskazaniem może być także występowanie takich chorób, jak: cukrzyca, wrzody żołądka, nadciśnienie tętnicze czy choroby tarczycy.

Szczegółowe informacje dotyczące żeń-szenia indyjskiego znajdują się w jednym z naszych artykułów dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ashwagandha-indyjski-zen-szen-wlasciwosci-zastosowanie-przeciwskazania. Zachęcam do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.