Czy te leki mogę przyjmować jednocześnie?

Dzień Dobry Biorę lek na depresję i i stany lękowe ponad 1mc coaxil jak wiadomo ma ten lek dużo skutków ubocznych,mam też żylaki które puchną i bolą.pytanie czy można stosować coaxil i dobenox (calcii dobesilas monohydricus) jednocześnie czy jest to bezpieczne? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry.

Coaxil to nazwa handlowa tianeptyny, czyli leku stosowanego w leczeniu depresji i stanów lękowych. Ma on swoje specyficzne działanie na układ serotoninergiczny, poprawiając nastrój bez wywoływania typowych skutków ubocznych, jak leki z grupy SSRI czy SNRI.

Dobenox, czyli dobesilat wapnia to lek stosowany głównie w leczeniu żylaków. Działa poprzez poprawę mikrokrążenia i stabilizację naczyń krwionośnych, co może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i bólu związanego z żylakami.

Na podstawie dostępnych danych nie ma znanych bezpośrednich interakcji farmakokinetycznych między tianeptyną a dobesilatem wapnia. Oznacza to, że te leki mogą być stosowane razem bez większego ryzyka wzajemnych działań niepożądanych. Jednak warto zaznaczyć, że są to LEKI, czyli substancje chemiczne wpływające na funkcje fizjologiczne, więc ich stosowanie musi zawsze przebiegać pod opieką i kontrolą lekarską! Odradzam samodzielne stosowanie leków i innych substancji biochemicznych, zmiany dawek przepisanych leków oraz łączenie ich z alkoholem, narkotykami, dopalaczami oraz energetykami.

Polecam konsultację u prowadzącego lek. psychiatry.