Dlaczego moje zachowanie zmienia się przed miesiączką?

Od dłuższego czasu mam problem w 2 fazie cyklu miesiączkowego. Mniej więcej w okolicach owulacji do pierwszych dni miesiączki mój nastrój ulega diametralnemu pogorszeniu.Nie są to typowe objawy pms. Pojawia się depresja,lęki, pesymizm,drażliwość.,agresja,zlosc.Ciężko ze mną wytrzymać i mam wrażenie że przez to straciłam już większość znajomych.W trakcie miesiączki i przez kolejne kilka dni jestem innym człowiekiem i jest mi wstyd za to co tobie przez wcześniejsze 2 tygodnie. Znalazłam niedawno informacje o ciężkiej postaci pms jednak nie wiem do jakiego specjalisty się z tym udać ponieważ wszystkie hormony tarczycy wychodzą prawidłowo. Ogólnie inne hormony też wychodzą mi prawidłowo i obawiam się że zarówno endokrynolog jak i ginekolog zignorują moje problemy.

Szanowna Pani,

Z pani opisu wynika, że to co przeżywa pani ma związek z cyklem menstruacyjnym oraz ma znacznie większe nasilenie niż PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Być może jest to przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD) obecne w powszechnych klasyfikacjach chorób, tj. ICD-10 czy DSM-V.

Polecam Pani konsultację z lekarzem ginekologiem, który powinien być zaznajomiony z tym zaburzeniem lub lekarzem psychiatrą.

Leczenie zwykle rozpoczyna się od metod niefarmakologicznych, takich jak nauka radzenia sobie ze stresem, zmiana trybu życia, diety itp., a dopiero, jeśli to nie wyeliminuje problemu, zalecana jest farmakoterapia.

Pozdrawiam.