Co myśleć o moich badaniach?

Dzień dobry, Miałem robione USG tarczycy oraz poziom hormonów tarczycy. Hormony mam w normie, ale USG sugeruje AZT. Co to może oznaczać, prawidłowy poziom hormonów lecz USG sugerujące zapalenie? Czy mogę podjąć jakieś kroki profilaktyczne które powstrzymają rozwój tego AZT (Hashimoto)? TSH 2,8 FT3 2,94 pg/ml FT4 1,2 ng/dl Tarczyca Miąższ obu płatów z obniżoną echogeniczności, niejednorodny, liczne hypoechogenne obszary. Bez guzków czy torbieli, węzły chłonne bez cech limfadenopatii.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Niedoczynność tarczycy występuje w sytuacji, gdy wspomniany organ produkuje mniej hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) niż organizm człowieka potrzebuje, by funkcjonować prawidłowo. TSH (hormon tyreotropowy) jest z kolei wytwarzane w przysadce mózgowej i pomaga regulować pracę tarczycy na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Dlatego diagnozując problemy zdrowotne związane z gruczołem tarczowym wykonuje się badania laboratoryjne na oznaczenie poziomu hormonów: FT3, FT4 oraz TSH. Wspomnianych badań nie można jednak interpretować niezależnie od norm przyjętych przez dane laboratorium. Są one różne w zależności od wieku i płci badanej osoby.

Hashimoto, inaczej zapalenie tarczycy jest najczęstszą przyczyną niedoczynności wymienionego organu, czyli tłumaczy dlaczego tarczyca wytwarza za mało hormonów. Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że nieprawidłowo działa cały układ odpornościowy organizmu. Jednym z jej objawów jest atakowanie przez własne przeciwciała komórek i tkanek tarczycy. Na skutek tego z czasem tarczyca się zmniejsza, mogą powstawać na niej guzki i produkcja hormonów spada do zbyt niskiego poziomu. W związku z powyższym jest możliwy taki moment w czasie, że gruczoł tarczowy wytwarza jeszcze odpowiednią ilość hormonów, a w badaniu USG widać już początki zapalenia.

Proponowałabym Panu zapoznać się dokładniej ze specyfiką choroby Hashimoto, gdyż jest uważana za nieuleczalną. Możliwe jest jednak uzyskanie stanu remisji tego schorzenia i zapanowanie nad objawami niedoczynności tarczycy tak, by nie utrudniały codziennego funkcjonowania.

Proponuję konsultację z lekarzem endokrynologiem, zapewne kolejną i ustalenie z nim planu dalszego leczenia.

Może Pan również przeczytać więcej na temat Hashimoto w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-wyleczyc-sie-z-hashimoto-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/hashimoto-gdy-brakuje-hormonow-tarczycy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-rozni-sie-niedoczynnosc-od-choroby-hashimoto

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/subkliniczna-niedoczynnosc-tarczycy-a-choroba-hashimoto

Pozdrawiam i życzę, by jak najdłużej nie pojawiły się uciążliwe objawy niedoczynności.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.