Czy córka powinna dodatkowo wykonać badania tych hormonów?

U mojej 15 letniej córki wyszedł wynik TSH z krwi 0,44 - wynik zbyt niski. W ostatnim czasie przytyła pomimo że uczęszcza na siłownię oraz ma huśtawki nastrojów i senność. Czy powinna dodatkowo wykonać badania FT 3 i FT 4 oraz anty-TPO. Mama

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę skonsultować się z pediatrą – niestety interpretacja wyników badań jest możliwa w oparciu o objawy kliniczne, ale też normy podawane przez konkretne laboratorium. W przypadku Pani córki może się okazać, że TSH jest w dolnej granicy normy, a nie poza nią, co może oznaczać, że córka nie ma problemów z tarczycą. Więcej na temat norm TSH u dzieci w naszym artykule: https://parenting.pl/tsh-u-dzieci.

Opisywane przez Panią dolegliwości są raczej typowe dla niedoczynności tarczycy, w wyniku czego zazwyczaj poziom hormonu tyreotropowego jest nadmiernie podniesiony. Z kolei gdy jest niski (jak wskazują na to wyniki badania Pani córki), warto zbadać hormony fT3 i fT4, gdyż może się okazać, że córce doskwiera nadczynność tarczycy. Wówczas poziom fT3 (lub fT3 i fT4) może być podniesiony. O hormonach gruczołu tarczowego przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.