Jakie badania wykonać przy zespole jelita wrażliwego?

W okresie nastoletnim zdiagnozowano u mnie zespół jelita drażliwego, początkowo była to postać zaparciowa, jakoś żyłam z tą chorobą i mniej więcej wiedziałam co mi szkodzi. Od 3 miesięcy pojawiły się coraz częstsze bóle i biegunki. Początkowo ignorwałam to, ale 3 miesiące temu przeszłam krótką infekcje z bardzo wodnistymi biegunkami i silnymi bólami brzucha, nie wiem czy jest związek ale od tego czasu bóle brzucha mam codziennie. Nie są to silne bóle brzucha, jestem wstanie normalnie funkcjonować, jednak jest to ogromny dyskomfort, nie ważne co zjem bóle brzucha występują, bardzo często mam je rano. Bardzo często mam uczucie że coś mi "jeździ" po jelitach. Dodatkowym problemem są gazy, jest ich bardzo dużo, wypróżnienia mam raczej w normalnej ilość. Byłam u lekarza ale nie mieszkam w polsce i uslyszałam że: niektórzy tak mają. Jednak ja nie czuje że to jest normalne. Moje pytanie brzmi, jaką diagnostyke mogę wdrożyć, co sprawdzić? Będę niedłguo w polsce, więc myślę żeby się przebadać.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Zacznę od tego, że przewlekłe dolegliwości, które Panią męczą, nie są i nie powinny być uznane przez żadnego lekarza za normalne – po prostu nie zdiagnozowano Pani właściwie. Przebyta infekcja mogła dodatkowo destrukcyjne wpłynąć na stan Pani jelit, ponieważ obniżenie odporności sprzyja rozrostowi patogenów – stąd zaostrzenie dolegliwości i nowe objawy. Może to być również tzw. pocovidowy zespół jelita drażliwego. (proszę przeczytać: https://portal.abczdrowie.pl/pocovidowy-zespol-jelita-nadwrazliwego-moze-utrzymywac-sie-do-dwoch-lat-a-nawet-dluzej).

Zespół jelita drażliwego (ZJD, ang. IBS) to zaburzenie, które może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest oczywiście stres, a ogólniej – czynniki psychologiczne (np. lęk, inne tłumione emocje, napięcie psychiczne). Ale obecnie coraz większą uwagę zwraca się na dwie inne przyczyny:

1) dysbiozę jelit i SIBO, czyli zaburzenia w obrębie flory bakteryjnej jelit (https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa)

2) alergie i nietolerancje pokarmowe (https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa).

Zastanawiam się, czy kiedykolwiek przeszła Pani pogłębioną diagnostykę. Jeśli nie, to warto to zrobić, aby wykluczyć lub potwierdzić ww. zaburzenia. Diagnostyka stanu flory bakteryjnej jelit nie jest prosta, dlatego polecam rozpocząć od dobrej i długotrwałej probiotykoterapii. Obecnie znajdzie Pani preparaty dedykowane specjalnie dla osób z ZJD czy właśnie z objawami takimi jak zaparcia, biegunki, wzdęcia. Część pacjentów z tym zespołem przyjmuje probiotyki stale i to w dużych ilościach (rotując preparaty, ponieważ zwykle zawierają inne szczepy). To złożony temat, ale zachęcam, aby go Pani zgłębiła, ponieważ probiotykoterapia przynosi wielu osobom ogromną ulgę i poprawia komfort życia.

W opisanej sytuacji dobre byłoby także wykluczyć celiakię (czyli alergię na gluten), nietolerancję laktozy i fruktozy. Niestety, testy na nietolerancje nie są w Polsce refundowane na NFZ, więc trzeba je wykonać prywatnie; jednak przy przewlekłych problemach warto to zrobić.

W związku z powyższym, gdy już Pani znajdzie się w kraju, należałoby zacząć od wizyty u lekarza POZ i wykonać podstawowe badania krwi i moczu, USG jamy brzusznej. Następnie udać się do gastroenterologa, który zleci dalsze badania i dobierze odpowiednie leczenie. W międzyczasie sugeruję rozpocząć probiotykoterapię, wykonać testy na nietolerancje i poszukać dobrego dietetyka klinicznego.

Wyczerpujące informacje znajdzie Pani w artykule na temat ZJD: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.