Czy to mogło być zwykle zatrucie?

Dzien dobry.Od kilkunastu lat mam stwierdzony na podstawie objawów zespół jelita drazliwego.Raz jest lepiej,raz gorzej,zaparcia i biegunki,bóle brzucha.Ponad dwa tyg.temu dostałam bardzo silnych skurczów jelit,aż do omdlenia,biegunkę z krwią. Do tej pory jestem na diecie,często boli mnie cały brzuch-żołądek,jelita.Przyjmuję probiotyk i Debretin.Wizyta u lekarza dopiero za dwa tygodnie.Czy to mogło być zwykłe zatrucie czy powinnam się czegoś obawiać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W przypadku omdlenia z bólu i biegunki z krwią konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza rodzinnego lub w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), nawet jeśli jest to tylko zatrucie pokarmowe. Pojawienie się krwi w kale to zawsze niepokojący objaw, który powinien być szybko zdiagnozowany. Prawdopodobnie potrzebuje Pani antybiotykoterapii. Proszę też zadbać o dobre nawodnienie organizmu.

Niezależnie od pierwszego rozpoznania kilkanaście lat temu (zespołu jelita drażliwego) powinna Pani przejść dokładną diagnostykę w celu wykluczenia innego problemu, który mógł się rozwinąć w tym czasie. Jeśli uda się Pani teraz do lekarza, to z pewnością zleci szereg badań z krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej. Prawdopodobnie potrzebna będzie kolonoskopia, która najbardziej szczegółowo i wiarygodnie pokaże faktyczny stan Pani jelit (na to badanie skierowanie może wypisać nawet lekarz rodzinny).

Jeśli mimo upływu lat, stosowanej diety i leku objawy ZJD nadal się utrzymują, należy wykluczyć celiakię oraz inne alergie i nietolerancje pokarmowe. Sugeruję też odstawienie probiotyku na jakiś czas i obserwowanie samopoczucia. Jeśli przez długi czas stosowała Pani ten sam preparat, to mogło dojść do „przedawkowania” konkretnego szczepu (dlatego co jakiś czas należy zmieniać stosowany probiotyk).

Więcej informacji na temat ZJD i tematów pokrewnych znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.