Czy mam wrócić do stosowania Letroxu?

Dzień dobry, od 6 lat choruję na niedoczynność tarczycy, z chorobą Hashimoto, od około 5 jestem na dawcę 75 mq Letroxu. Wyniki TSH wychodzą zazwyczaj 1, 50 w porywach do 2. Ostatnio po konsultacji z endokrynolog odstawiłam całkowicie Letrox przy wyniku 1,62, teraz po ponad miesiącu mam wynik 3,65. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić, poczekać jeszcze czy powrócić do brania tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu.

Choroba Hashimoto to schorzenie autoimmunologiczne – własny układ odpornościowy atakuje i niszczy tkanki tarczycy, powodując jej zmniejszanie. Zniszczenia gruczołu tarczowego skutkują tym, iż organ nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów i konsekwencją jest niedoczynność tarczycy, wraz z wszystkimi jej objawami.

Powszechnie choroba Hashimoto jest uznawana za nieuleczalną, a pacjenci są informowani o konieczności przyjmowania lewotyroksyny (np. Euthyrox, Letrox) do końca życia. Należy przy tym pamiętać, iż suplementując hormony tarczycy nie leczymy choroby, a jedynie wyrównujemy niedobory w organizmie, które mają wpływ na pracę wszystkich układów. Jednak samo schorzenie, którym jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, nie jest leczone. Stąd proces zapalny organizmu utrzymuje się, a zmiany w tarczycy postępują.

Dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy, spowodowaną przez Hashimoto, najczęściej wraz z wiekiem potrzebują coraz większej dawki tyroksyny. Jeżeli podczas farmakoterapii lewotyroksyną wyniki są w normie, a samopoczucie dobre, oznacza to, że dawka jest dobrana prawidłowo i należy ją kontynuować – ten poziom hormonów tarczycowych jest optymalny dla organizmu pacjenta. Zaprzestanie przyjmowania hormonów w Pani wypadku ukazało istniejącą niedoczynność tarczycy i dlatego TSH podnosi się.

Proponuję konsultację ze specjalistą endokrynologiem i ponowne ustalenie dawki, stosownej do bieżących wyników badań oraz Pani samopoczucia.

Poza tym, sugerowałabym również samoedukację w temacie czynników środowiskowych, które mogą wyzwalać, wzmagać proces chorobowy związany z układem odpornościowym. Mogą być to niedobory pokarmowe, infekcje wirusowe i grzybicze, pasożyty, stres, przetworzona żywność, nadwrażliwości pokarmowe, dysbioza jelitowa, toksyny, brak aktywności fizycznej, nadużywanie niektórych leków. Istnieją przykłady, że po wyeliminowaniu czynników chorobotwórczych i wyleczeniu jelit można wyciszyć proces zapalny, a tym samym zahamować proces autoimmunologiczny. Choroba osiąga stan remisji – w przypadku Hashimoto objawem jest obniżenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych oraz zahamowanie objawów niedoczynności tarczycy, jak przybieranie na wadze, apatia, zmęczenie, problemy z koncentracją uwagi, wypadające włosy, nadwrażliwość na zimno, zmęczenie.

Zachęcam Panią również do zapoznania się z informacjami w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.