Dzień dobry,
Zrozumiałe jest Pana zaniepokojenie i frustracja związana z brakiem poprawy stanu zdrowia pomimo przyjmowania lewotyroksyny (syntetyczny analog tyroksyny – Euthyrox). Objawy związane z niedoczynnością gruczołu tarczowego mogą być bardzo nużące i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Warto pamiętać, że ustalenie odpowiedniej dawki lewotyroksyny jest procesem indywidualnym i może wymagać wielokrotnych dostosowań dawki leku oraz regularnego monitorowania poziomów hormonów tarczycy. Mowa tutaj nie tylko o TSH (tyreotropina), ale także o wolnym T3 i T4 - https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie. Fakt, że Pana TSH jest znacznie poniżej normy przy obecnych dawkach Euthyroxu, a jednocześnie Pan doświadcza objawów typowych dla niedoczynności, wskazuje na potrzebę dalszej oceny i dostosowania terapii.
W tej sytuacji kluczowe wydaje się znalezienie endokrynologa, który podejdzie do Pana przypadku holistycznie i uwzględni nie tylko wyniki badań, ale weźmie pod uwagę cały wywiad kliniczny, czyli również symptomy, których nadal Pan doświadcza. W niektórych przypadkach pacjenci z niedoczynnością tarczycy doświadczają poprawy po wprowadzeniu leczenia kombinowanego, czyli przyjmowania lewotyroksyny w połączeniu z liothyroniną (T3), co może być szczególnie pomocne, gdy występują trudności z konwersją T4 do T3 - https://portal.abczdrowie.pl/tyroksyna-rola-niedobor-nadmiar-badania.
Dodatkowo, warto byłoby rozważyć badania, które mogą pomóc zidentyfikować inne potencjalne przyczyny utrzymujących się objawów, takie jak niedobory witamin i minerałów, inne problemy hormonalne czy autoimmunologiczne, które mogą wpływać na Pana ogólne samopoczucie.
Proszę pamiętać, że ma Pan prawo do drugiej opinii lekarskiej i poszukiwania specjalisty, który będzie w stanie lepiej dopasować leczenie do Pana indywidualnych potrzeb. Właściwe wsparcie medyczne może znacząco poprawić jakość Pana życia.
Życzę Panu siły i wytrwałości w poszukiwaniu skutecznego leczenia i szybkiego powrotu do pełni sił.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mam zmienić lek na tarczycę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę odstawić Euthyrox? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć objawy niedoczynności? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Podwyższone TSH pomimo zwiększenia dawki leku – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Wizyta u endokrynologa a odpowiednie badania – odpowiada Dr n. med. Andrzej Sawicki
- Wykonanie badań przed wizytą u endokrynologa – odpowiada Lek. Magdalena Jagiełło
- Co robić przy tym poziomie TSH? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moje objawy mają związek z przyjmowaniem Letroxu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaką dawkę Euthyroxu mam przyjmować mając 44-lata? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić te wyniki badań hormonów tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Poporodowe zapalenie tarczycy - przyczyny, objawy i leczenie
Poporodowe zapalenie tarczycy jest zespołem przemi
Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapytaliśmy specjalistę
Przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy jest
Tyroksyna - rola, normy T4, niedobór, nadmiar, badania
Tyroksyna to jeden z hormonów produkowanych i uwal