Czy to oznacza, że leki na niedoczynność tarczycy i Hashimoto źle na mnie wpływają?

Witam, czy bym mogła prosić o pomoc? Lecze się na niedoczynność tarczycy i Hashimoto od 2,5 miesiąca. Jestem na Euthyroxie 50. W piątek mam wizytę u endokrynologa(same Tsh doktor prosiła) więc zrobiłam aktualne wyniki TSH 0,7 (norma od 0,27-4,0). Przed Diagnoza miałam TSH 5,96, Ft3 3,30(2,04-4,40),Ft4 1,29(1-1,6). Nie czuję poprawy w polepszeniu wyników, męczy mnie bezsenność, waga waha się, kolatania serca, szybko się męczę, ciężko powietrze złapać, włosy wypadają i przetluszczaja, bez sił, myśli depresyjne, bez humoru, wahania nastroju. Czy źle wpływają na mnie leki, czy powoli prowadzi do nadczynności? Przyjmować leki mimo tak dużego spadku? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Na początku chcę podziękować, że postanowiła Pani do nas napisać. Domyślam się, że objawy, które Pani wymieniła są bardzo dokuczliwe.

Złe samopoczucie, którego Pani doświadcza, może wynikać z kilku powodów, najprawdopodobniej ze źle dobranej dawki (zbyt wysokiej) hormonu lewotyroksyny (Euthyrox), co skutkuje objawami nadczynności. Niewykluczone jest jednak, że po prostu źle reaguje Pani na ten konkretny lek, dlatego o wszystkich nowych dolegliwościach powinna Pani powiedzieć swojemu lekarzowi. L-tyroksyna jest składnikiem również leku o nazwie Letrox. Z uwagi na różnice między Euthyrox a Letrox w substancjach dodatkowych, zdarzają się sytuacje, gdy pacjent lepiej reaguje po zmianie z jednego leku na drugi.

Ponadto dynamika przebiegu choroby Hashimoto polega na wahaniach poziomów hormonów, jest to konsekwencja toczącego się procesu zapalnego, uszkadzającego tkanki gruczołu tarczowego. Dlatego proszę się nie zniechęcać brakiem poprawy – leczenie tej choroby jest długotrwałe, dobór odpowiedniego leku i dawki wymaga czasu i cierpliwości.

Należy mieć świadomość, że choroba Hashimoto jest przewlekłym zaburzeniem o podłożu autoimmunologicznym, a konsekwencje toczącego się procesu zapalnego dotyczą wielu układów organizmu: m.in. hormonalnego, odpornościowego, nerwowego i pokarmowego. Samo przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy celem usunięcia objawów niedoczynności jest bardzo ważne, ale skuteczne leczenie nie powinno kończyć się tylko na tym. Choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia hormonalne częstą idą z sobą w parze, dlatego sugeruję, by poszerzyła Pani diagnostykę o następujące aspekty: stężenie prolaktyny, zespół policystycznych jajników, insulinooporność, alergie i nietolerancje pokarmowe (zwłaszcza gluten, laktoza), poziom witaminy D3, żelaza i ferrytyny.

Choroba Hashimoto wymaga od pacjenta, żeby systematycznie poszerzał wiedzę na jej temat, uważnie obserwował siebie, a przede wszystkim wprowadził zmiany w swoim stylu życia. Powinny one uwzględniać: zmianę diety na przeciwzapalną, suplementację (m.in. wit. D3, cynkiem, selenem, kwasami omega3), odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, snu i regeneracji oraz redukcję stresu.

To bardzo szeroki temat, dlatego zachęcam Panią do lektury artykułów na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-choroby-hashimoto-leczenie-przyczynowe-substytucyjne-hashitoksykoza

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.