Zapytaj lekarza

1 , 0 3 3 , 4 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie niedoczynności tarczycy z Hashimoto

mam 21 lat i od roku stwierdzoną niedoczynność tarczycy z Hashimoto, od pół roku brałam euthyrox 50 i było ok. w lipcu nagle tsh skoczyło do 24 i endokrynolog zapisał mi euthyrox 100- objawy minęły czułam się super, teraz nagle zaczęły wypadać mi włosy garściami! (w poniedziałek idę zrobić wyniki ale lekarz ma urlop i wraca za 2 tyg.) czy znów mogło mi się tak nagle pogorszyć mimo większej dawki? dlaczego tak się dzieje? czy to może oznaczać za wysoką dawkę leku czy pogorszenie niedoczynności?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Dzień dobry,

Lekarz słusznie zwiększyła Pani dawkę leku. Wypadanie włosów niestety często występuje w przebiegu choroby Hashimoto (warto oznaczyć stężenie antyTPO i aTG, najprawdopodobniej doszło do nagłego wzrostu stężenie przeciwciał, stąd zaostrzenie choroby. Proszę również oznaczyć TSH oraz hormony obwodowe fT3 i fT4, a w razie potrzeby pod kontrolą lekarską zweryfikować dawkę. Proszę poprosić lekarza również o coś na wzmocnienie włosów, chociaż w chorobie Hashimoto skuteczność tych środków niestety nie jest w 100% zadowalająca. Na szczęście włosy po jakimś czasie powinny Pani odrosnąć. W razie potrzeby warto wyhamować proces autoimmunologiczny przez odpowiednie postępowanie. Korzystnie działa również suplementacja witaminą D - najlepiej preparaty na receptę, gdzie wiadomo "ile witaminy jest w witaminie". Suplementy diety nie są kontrolowane, tak jak leki dostępne na receptę i zdarzała się, że zawierały zupełnie inne dawki witaminy, od deklarowanych na opakowaniu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy