Leczenie niedoczynności tarczycy oraz utrata wagi i wypadanie włosów
Witam, od 5 lat leczę się na niedoczynność, biorę euthyrox 25 ale nadal źle się czuję. Ostatnio schudłam, aktualnie przy 158cm ważę 48 kg, szczególnie na twarzy i dłoniach widać.Włosy wypadają mi ciąglę. Lekarz raz przez te 5 lat zlecił mi usg tarczycy. Myślę, że dawka leku jest zła. Co Pan o tym sądzi?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Faktycznie Pani problem nie powinien być bagatelizowany. Przyjmuje Pani niewielką dawkę leku, aczkolwiek nie znam Pani wyników aktualnych badań hormonalnych. Warto wykonać przynajmniej oznaczenie TSH i fT4 oraz antyTPO. Proszę oznaczyć sobie również morfologię, a jeśli będzie miała Pani nadmiar gotówki, to w przypadku niedokrwistości lub obniżonych wartości MCV również stężenie żelaza i ferrytyny we krwi. Aby określić , czy dawka leku jest właściwa konieczne jest wykonanie badań hormonalnych i zbadanie Pani. Jeśli chodzi o wzmocnienie włosów, to konieczne są działania "od środka" i "od zewnątrz". Proszę zgłosić się do endokrynologa, który w razie potrzeby po dokładnym zbadaniu Pani i zebraniu wywiadu zaleci modyfikację leczenia i podejmie działania mające na celu zahamowanie wypadania włosów.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz