Czy na długość okresu mógł wpłynąć ten lek?

Zawsze moja miesiączka trwała 6 dni, odkąd dowiedziałam się że choruje na Hashimoto zaczęłam stosować lek Euthyrox. Stosuje ten lek prawie msc i miesiączka w tym msc trwała 3 dni. Czy na to mógł wpłynąć ten lek czy to już tak będzie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Mam nadzieję, że rozpoczęcie suplementacji po zdiagnozowaniu choroby Hashimoto pomoże Pani szybko uporać się z objawami tego schorzenia.

Hashimoto, czyli limfocytowe zapalenie tarczycy jest przyczyną 90% zdiagnozowanych przypadków niedoczynności gruczołu tarczowego. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała przeciwtarczycowe, co prowadzi do stanu zapalnego i niszczenia komórek tarczycy. Ostatecznie wytwarza ona mniej hormonów niezbędnych dla funkcjonowania całego organizmu, czyli  trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4).

Ponieważ równowaga hormonalna tarczycy wpływa na pracę większości narządów i układów w ustroju, niedoczynność tego organu objawia się różnorodnie. Może być to np. uporczywe zmęczenie, senność, zaparcia, nietolerancja zimna, sucha skóra, problemy z pamięcią, problemy z koncentracją uwagi. Zbyt mała ilość hormonów tarczycowych ma również znaczący wpływ na cykl menstruacyjny kobiety.

Około 2 miesiące temu zaczęła Pani przyjmować Euthyrox, czyli syntetyczne hormony tarczycy, co powinno w miarę postępów leczenia doprowadzić do wyrównania niedoborów w organizmie. Jest wysoce prawdopodobne, że leczenie lewotyroksyną miało wpływ na długość krwawienia. Trudno orzec, czy kontynuując suplementację stan ten się utrzyma, gdyż jest to dopiero początek kuracji, organizm potrzebuje się przystosować do nowej sytuacji, nie wiadomo też, czy ustalona w tej chwili dawka będzie optymalna, czy może zostanie zmieniona. W przypadku Hashimoto tak się dzieje, że zapotrzebowanie na hormony tarczycowe jest zmienne.

Proponuję, dla rozwiania wszelkich wątpliwości, jeśli skrócona miesiączka pojawi się po raz kolejny, udać się do lekarza ginekologa i sprawdzić inne możliwości oraz to, czy ilość wydalonej wówczas krwi jest wystarczająca dla prawidłowego przebiegu cyklu.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Zachęcam również do lektury artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/pod-rzadami-tarczycy-czyli-zycie-z-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.