Dlaczego mam pieczenie w żołądku w wieku 33 lat?

Witam.Od jakiegoś czasu,tzn od 4 dni towarzyszy mi pieczenie żołądka które trwa prawie całe dnie, do tego zauważyłem że mam refluks,i także mam pieczenie w przełyku, nalot na języku. Do tego mam mdłości ale nie wymioty. Stolec jest normalnego koloru. Nie wymiotuje krwią. Wszystkie te objawy zaczęły się od stresu, i nerwicy która mam. Sytuacja w pracy która towarzyszyła mi w pracy. Strasznie się stresowalem i mialem lęki strach bałem się nie spałem w nocy A jak zasnąłem budziłem się o 2 nocy i już nie spałem. Jestem klebkiem nerwów. Do tego dochodzi ta sytuacja z żołądkiem która mnie przeraża i rodzi nową flustracje. I strach nie mogę myśleć normalnie bo się boję. Dodam że biore leki na nadciśnienie i na jelito drazliwe. Boje sie ze mogę mieć raka. Za tydzień mam gastroskopie, bo myśli nie dają mi spokoju. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Objawy, które Pan opisuje, wskazują najprawdopodobniej na chorobę refluksową żołądkowo-przełykową (ang. GERD). Jest to powszechna w dzisiejszych czasach przypadłość o charakterze przewlekłym. Charakterystycznymi dla niej objawami są najczęściej: uczucie pieczenia w żołądku i przełyku (tzw. zgaga), puste odbijanie się, nudności itp.

Leczenie GERD obejmuje: 1) farmakoterapię lekami zobojętniającymi kwas solny i redukującymi wydzielanie soku żołądkowego, 2) odpowiednią dietę i sposób spożywania posiłków, 3) zmianę stylu życia (m.in. redukcja poziomu stresu, ograniczenie używek). Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy.

Symptomy, które Pan wymienia, mogą towarzyszyć także żołądkowej odmianie zespołu jelita drażliwego (IBS). Podłożem wszystkich tych zaburzeń, które Pana trapią – GERD, IBS i nadciśnienia tętniczego – jest często przewlekły stres (oraz inne czynniki psychologiczne, np. tłumione silne emocje) oraz ogólnie niezdrowy styl życia „w pośpiechu”. Najprawdopodobniej tak stało się w Pana przypadku, co sam Pan sugeruje na podstawie samoobserwacji. Dlatego też uważam, że na Pana stan zdrowia fizycznego i psychicznego należy spojrzeć całościowo, zamiast jedynie niwelować poszczególne objawy.

To wszystko, co Pan zaobserwował na temat powiązania trybu życia i stresu z wystąpieniem/ nasileniem się przykrych dolegliwości, to bardzo ważne odkrycia, które mogą pomóc Panu dotrzeć do ich prawdziwej przyczyny – przeciążonej psychiki. Być może te wszystkie objawy somatyczne są maską zaburzeń lękowych (nerwicy), dlatego bardzo zachęcam do konsultacji z dobrym psychoterapeutą i/lub psychiatrą. Warto też, żeby rozważył Pan konsultację u dietetyka, który ułoży dietę pod Pana zaburzenia trawienne, wzmacniającą też funkcjonowanie układu nerwowego. Do tego czasu może Pan włączyć suplementację magnezem, witaminami z grupy B, dobrej jakości probiotykami.

Z całą pewnością może Pan czuć lepiej, odzyskać poczucie kontroli na swoimi emocjami i ciałem, jeśli tylko zdecyduje się Pan na skorzystanie ze wsparcia psychologicznego i zmianę stylu życia.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami zawartymi w poniższych linkach:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mam-radzic-sobie-z-tym-przewleklym-stresem-i-jelitem-drazliwym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/syndrom-jelita-nadwrazliwego-i-objawy-psychosomatyczne-jako-reakcja-na-stres

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę powrotu do dobrego samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.