Dlaczego miewam pieczenia w klatce piersiowej?

Witam, od 4 miesięcy mam bóle, pieczenie w klatce piersiowej, wrażenie "zamierania" serca oraz czasami napady duszności. Robiłem juz badania EKG, Holter EKG 24h, echo serca, próba wysiłkowa, badania krwi, RTG kręgosłupa piersiowego. Wszystkie badania wyszły dobrze, a ja czasami budzie sie z bólem na srodku klatki piersiowej, w dzień rownież to jest i odrazu pojawai sie stres i lęk. Dostałem od lekarza tabletki na refluks i niby pomagaly albo placebo, ale znowu wrocilo wszystko i starch. Co powiniem zrobic ?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Bóle w klatce piersiowej najczęściej nasuwają pierwsze skojarzenie z chorobami serca, dlatego domyślam się, że objawy, które Pan opisuje są dla Pana przedmiotem sporego niepokoju. Jednak nie zawsze muszą one sygnalizować tak poważne problemy zdrowotne.

Odczuwanie pieczenia w klatce piersiowej może być oznaką dolegliwości o szerokim spectrum obejmującym przyczyny od błahych do bardzo poważnych (wymagających interwencji medycznej). Mogą być to problemy psychiczne, kardiologiczne, związane z płucami lub z przewodem pokarmowym. Istotna jest obserwacja objawów towarzyszących bólowi. Możliwe podłoże dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej to stres, nerwica, zaburzenia lękowe; długotrwające napięcie emocjonalne może przyjmować formę objawów psychosomatycznych. Może być to również choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, schorzenia płuc, pęknięcie przełyku, kamica żółciowa, no i ostatecznie również dławica piersiowa, zawał serca, zapalenie osierdzia.

Pieczenie może być po prostu objawem zgagi lub nerwobólu w klatce piersiowej. Wówczas towarzyszy mu silny niepokój, duszności, kołatanie serca.

Jeżeli wyniki EKG i próby wysiłkowej są w normie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Pana objawy spowodowane są refluksem żołądkowo-przełykowym, ewentualnie zapaleniem żołądka. Nie napisał Pan, od lekarza jakiej specjalności otrzymał Pan lek związany z refluksem, proponowałabym konsultację z lekarzem gastrologiem w celu pogłębienia diagnostyki. Gdyby on również stwierdził brak somatycznych przyczyn dla tego typu objawów, być może pomocna będzie też rozmowa z psychologiem i omówienie zarówno stresu, którego Pan doświadcza w życiu, jak i konstruktywnych strategii radzenia sobie z nim.

Pozdrawiam serdecznie i życzę, by wyjaśnienie problemów zdrowotnych okazało się łagodne i łatwe do opanowania.

Proponuję również lekturę poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-w-klatce-piersiowej-jakie-sa-i-co-oznaczaja

https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-w-przelyku-czy-to-zgaga

https://portal.abczdrowie.pl/klucie-w-klatce-piersiowej-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.