Co zrobić z tymi zaburzeniami pracy żołądka?

Witam ,od dawna zmagam się z problemami z żołądkiem .Zaczelo się od dlugotrwajacej biegunki ,potem przyszły zaparcia ,gdy biegunka zniknęła doszło załatwianie się 3 razy pod rząd ,w ostatnim czasie doszły wymioty .Na zmianę mam biegunkę i zaparcia ... Nie da się tak żyć wiec,co to może być ? Oczywiście przez cały ten proces towarzyszyły mi zgaga mdłości gazy

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wymienione objawy zaburzeń pracy układu pokarmowego powinny zostać skonsultowane z gastrologiem, gdyż dają jasny sygnał, że procesy trawienne nie przebiegają prawidłowo. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat częstotliwości, charakteru i czynników, które potęgują wskazane dolegliwości. W razie wątpliwości może również podjąć decyzję o rozszerzeniu diagnostyki i opierając się na obrazie klinicznym, podjąć decyzję o dopasowaniu leczenia, które może obejmować przyjmowanie środków farmakologicznych i niejednokrotnie zmianę diety i stylu życia. Pacjent powinien postawić na lekkostrawne posiłki, wyeliminować kawę, papierowy i alkohol. Równie ważna jest odpowiednia długość snu i wypoczynek oraz unikanie stresu. Niestety przyczyny takich dolegliwości mogą być różne, może to być np. choroba wrzodowa, refluks, zapalenie błony śluzowej żołądka (przewlekłe lub ostre). Takie zaburzenia ze strony układu pokarmowego są również charakterystyczne dla nerwicy żołądka. Wówczas dolegliwości takie jak nudności, wzdęcia, zaparcia, wymioty czy biegunki są skutkiem nadmiernego stresu. Więcej na temat nerwicy żołądka można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit

Wartom także sprawdzić, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają nasi specjaliści:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-byc-nerwica-zoladka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zespol-jelita-drazliwego-moze-byc-objawem-nerwicy-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.