Co mogą znaczyć te bóle okolic żołądka?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu miewam nawracające bóle w okolicy żołądka które rozchodzą się praktycznie po całym brzuchu. Ból pojawia się na początku w tak zwanym dołku. Na początku jest dość mocny a po ten taki tępy i trwa nawet kilka dni. Usg jamy brzusznej nic nie wykazało, gastroskopia jak to lekarz powiedział "żołądek idealny", aspat, Alat, glukoza i morfogia zcrozmazem też w porządku. Co może być przyczyną i gdzie szukać pomocy bo już dobieram sobie do głowy. Jakie jeszcze mogę zrobić badania, w jakim kierunku. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ból żołądka może pojawiać się z wielu różnych przyczyn. Z podanych przez Pana informacji wynika, że przeprowadzone badania tj. USG oraz gastroskopia nie wykazały nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej i okolic żołądka. W związku z tym warto poszukać przyczyny gdzie indziej, oczywiście pod warunkiem że wszelka diagnostyka nie daje podstaw do stwierdzenia konkretnej choroby.

Zdarzają się sytuacje, w których to tego typu dolegliwości pojawiają się na tle psychosomatycznym i towarzyszą np. nerwicy wegetatywnej. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie w Pana życiu nie ma bardziej stresujących sytuacji, które w jakiś sposób mogłyby wpłynąć na pojawienie się tych objawów. Ból żołądka, jeśli wszystkie badania wychodzą prawidłowo może być również jednym z objawów zespołu jelita drażliwego. Jest to częsta dolegliwość układu pokarmowego, w którym występują zaburzenia pracy jelit. Ich podłożem nie są jednak zmiany chorobowe, a czynniki psychiczne. Jego objawami poza bólem brzucha mogą być również m.in. zaparcia lub biegunka, wzdęcia, odbijanie lub nudności. Być może rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą pomogłaby Panu znaleźć źródło tych problemów.

Więcej na temat bólu żołądka oraz jego możliwych przyczyn można przeczytać w artykule opublikowanym na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zoladka-przyczyny

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nerwica-zoladka-i-jelit

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-bol-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.