Przewlekły ból żołądka

Witam. Mój problem zaczął się ok 3-4 lata temu. Żołądek co parę miesięcy bolał mnie przez ok 5 dni. Nie towarzyszyły temu biegunka ani wymioty. Bolało tak, jakby ktoś uderzył mnie w brzuch, żołądek był taki ściśnięty, jakby opuchnięty. Te bóle powtarzają się co jakiś czas. Ostatnio zauważyłam, że boli częściej. Czasami też towarzyszą temu mdłości. Nie zauważyłam żadnych zbieżności między bólem, a tym co jem i piję. Odstawiałam kawę, gumy do żucia. Nie jem żadnych fast-foodów, tłustego jedzenia. Niestety mimo to ból nadal się pojawia. Lekarka, która mnie badała stwierdziła, że żołądek jest bardzo skurczony i podrażniony. Często czuję jakbym miała po prostu spuchnięty żołądek, boli jakby ktoś mnie uderzył, kopnął. Czy może to być coś na tle nerwowym? Jakie mogą być tego przyczyny? Żadne tabletki nie pomagają, to po prostu pojawia się znienacka i trwa do kilku godzin.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Myślę, że skoro te dolegliwości trwają już tak długo a w ostatnim czasie nasiliły się to warto by było wykonać gastroskopię po to żeby wykluczyć jakieś zmiany organiczne w żołądku jak choćby stan zapalny błony śluzowej czy chorobę wrzodową. Jeśli gastroskopia nie wykaże żadnych zmian wtedy można rozpoznać dyspepsję czynnościową, czyli zaburzenie w którym występuje ból lub dyskomfort w nadbrzuszu bez istnienia jakiejś konkretnej patologii w przewodzie pokarmowym która mogłaby je powodować. Podejrzewa się, że zaburzenie to może mieć podłoże nerwicowe. W leczeniu stosuje się różne metody, nie wszystkie są zawsze skuteczne. Zaleca się zdrowe odżywianie, nie picie kawy, nie palenie, jedzenie często a mało, czasami pomagają preparaty roślinne jak siemię lniane. Z leków stosuje się te zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, działające osłonowo, rozkurczowo. Zwykle takie kombinacje leczenia przynoszą po pewnym czasie efekty. Natomiast tak jak napisałam wcześniej przy tak długim okresie trwania dolegliwości warto by było wykonać gastroskopię i wykluczyć chorobę organiczną. Pozdrawiam