Co zrobić z tym bólem w okolicach pępka?

Od jakiegoś czasu miewam systematyczne bóle brzucha w okolicy pępka, ból pojawia się częściej rano ale bywa również w innych porach dnia. Nie wiem czy to ma znaczenie ale jestem po kuracji izotekiem więc na pewno miałem obciążoną wątrobę. Dodam że wraz z bólem towarzyszą mi różne zaburzenia w oddawaniu kału takie jak zaparcia i rozwolnienie. Do jakiego lekarza się zgłosić? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli uważa Pan, że stosowanie Izoteku mogło spowodować zaburzenia pracy wątroby (co jednak jest mało prawdopodobne, ponieważ w trakcie kuracji zaleca się okresowe kontrolowanie jej czynności), to proszę przede wszystkim zwrócić się do internisty z przychodni POZ. Lekarz powinien dokonać badania fizykalnego, a także skierować Pana na podstawowe badania krwi oraz moczu. Niewykluczone, że wskazane będzie wykonanie także tzw. prób wątrobowych i USG jamy brzusznej.

Ból brzucha w okolicy pępka może wskazywać na wiele różnych nieprawidłowości w zakresie narządów układu pokarmowegotrzustki, żołądka, dwunastnicy czy nawet wyrostka robaczkowy. Dlatego też nieodzowne wydaje się badanie fizykalne.

Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-kiedy-oznacza-powazne-zagrozenie.

Natomiast naprzemienne zaparcia i rozwolnienie mogą świadczyć o chorobach końcowego odcinka układu pokarmowego – objawiają się w stanach zapalnych jelit, ale także w nerwicy żołądka czy chorobie IBS. Wątpliwości może rozstrzygnąć badanie kału oraz badanie na krew utajoną.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.