Dlaczego mam ten dyskomfort nad pępkiem?

Od dłuższego czasu już mam o różnych porach dnia nieprzyjemny dyskomfort w nadbrzuszu, lekko ponad pępkiem. Czasami zdarza się przez to aż przyspieszony puls ale gdy raz mierzylam ciśnienie podczas takiego ataku to było całkowicie w normie i nie wykrywało zaburzeń pracy serca. Na pewno ten dyskomfort nie jest spowodowany przejedzeniem, bo nie jem ogromnie dużo. Wyniki badań morfologia i mikroelementy wychodzą dobrze. Wykluczona przyczyną kardiologiczna. Choruję też na niedoczynność tarczycy. Jednak przez ostatnie parę lat miałam dużo stresu, stany nerwicowe i bardzo uboga dietę. Czy mogę upatrywać przyczyny np w wrzodach żołądka lub dwunastnicy? Lekarze nie za bardzo wiedzą co to jest, a niestety takie objawy stają się bardzo utrudniające mi życie. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dyskomfort w nadbrzuszu prawdopodobnie ma związek z układem pokarmowym, co potwierdza Pani sama, mówiąc o stresie i nieodpowiedniej diecie. Są to czynniki, które mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe – w tym biegunki, zaparcia, wzdęcia, mdłości, a w konsekwencji mogą być też źródłem np. zapalenia błony śluzowej żołądka. W okolicy pępka dyskomfortem czy bólem manifestują się także: refluks czy wrzody żołądka.

Na temat tego schorzenia może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy.

Ponieważ wykonała Pani podstawowe badania, a także zostały wykluczone choroby serca, sugeruję, by skonsultowała się Pani z gastrologiem. Konieczne jest, by specjalista ocenił, jakie leczenie powinno zostać wdrożone, gastrolog może też podjąć decyzję o gastroskopii. Badanie to pozwoli na ocenę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy – jeżeli źródłem Pani dolegliwości są wrzody, z pewnością badanie to unaoczni.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-w-okolicy-pepka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.