Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy moje problemy z brzuchem mogą mieć związek z hemoroidami?

Witam, od kilku miesięcy (ok. 4) mam problem z bólem brzucha. Na początku wydawało mi się, że w nadbrzuszu teraz bardziej pod pępkiem lub niżej. Zazwyczaj jest to ból ranem, nasilający się na czczo, nie jest ostry, raczej skurczowy, czasem.z mdłościami. Ustępuje po jedzeniu. Miałem robiona gastroskopię z testem na helicobacter, USG, morfologie, lecz nic te badania nie wykazały. Obecnie od miesiąca przyjmuję duspatalin retard oraz zulbex. Dodam, że 3 lata temu miałem kolonoskopię i wykryto u mnie hemoroidy wewnętrzne. Rzadko ale obserwuje u siebie hemoroidy zewnętrzne i tak było ostatnio, czułem pieczenie i brałem czopki proctoglyvenol. Co ciekawe w tym czasie przestał mnie boleć brzuch, po tygodniu przestałem brać czopki, gdyż dolegliwości ustąpiły, natomiast ból brzucha wrócił. Czy moje problemy z brzuchem mogą mieć związek z hemoroidami i powinno się je inaczej leczyć? Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 2 miesiące temu

Diagnozowanie Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori to bakteria, która można zagnieździć się w przewodzie pokarmowym i wyrządzić niemałe szkody. Jak ją rozpoznać? Obejrzyj film i dowiedz się, jak można zdiagnozować obecność tej bakterii.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć trudno stwierdzić to z całą pewnością, to raczej bóle brzucha, wskazujące na zaburzenia jelitowe, nie mają związku z hemoroidami. Oczywiście zaburzenia pracy jelit, prowadzące do zaparć, mogą być bezpośrednią przyczyną pojawienia się hemoroidów, niekiedy też hemoroidy współwystępują z takimi chorobami, jak marskość wątroby, guzy miednicy mniejszej czy niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-kiedy-moze-byc-grozny.

Niestety bez badań trudno ustalić źródło Pańskich dolegliwości, zwłaszcza że prawdopodobnie ból promieniuje i manifestuje swą obecność zarówno w nadbrzuszu, jak i w podbrzuszu.

Bardzo często bóle w okolicy pępka, gdy towarzyszą im mdłości pojawiające się na czczo, są świadectwem choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Ale mdłości i bóle rozlewające się od pępka mogą też wskazywać na zapalenie wyrostka.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-w-okolicy-pepka.

Wskazane byłoby wykonanie badań kontrolnych – przede wszystkim morfologii z oznaczeniem poziomu OB i CRP, badania kału na krew utajoną – by ocenić, czy nie dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego oraz – jeśli lekarz uzna to za słuszne – badanie per rectum i rektoskopię.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy