Co oznacza ten ból brzucha w ciąży?

Dzień dobry jestem w 6/7 tygodniu ciąży i od pięciu dni boli mnie brzuch u góry co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o ile ból podbrzusza w ciąży jest zawsze alarmującym sygnałem, bo może wskazywać na postępującą czynność skurczową, która grozi poronieniem czy porodem przedwczesnym, o tyle ból w nadbrzuszu trudno jednoznacznie ocenić.

O bólu podbrzusza w ciąży przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Niewykluczone, że jest to niestrawność – niestety podała Pani zbyt mało informacji, by móc udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Zazwyczaj bóle związane z układem pokarmowym pojawiają się na późniejszych etapach ciąży, gdy rosnąca macica i coraz większy płód uciskają narządy wewnętrzne, powodując dolegliwości związane z trawieniem.

Ból w nadbrzuszu na początku ciąży raczej nie ma związku z Pani odmiennym stanem, ale jeśli nie ustąpi bądź nasili się, konieczna będzie wizyta u internisty w celu ustalenia przyczyny bólu brzucha. Poza morfologią krwi może być wskazane wykonanie także USG jamy brzusznej.

Więcej informacji na temat bólu brzucha i możliwych przyczyn tej dolegliwości w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-kiedy-moze-byc-grozny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.