Dlaczego mam te silne bóle w pępku?

Dzień dobry, Od 2 dni mam bardzo silne bóle brzucha w okolicy pępka i pod nim (na dużym obszarze), leki dostępne bez recepty mało pomagają, mniej boli tylko jak schylam się, skurczam lub leżę na boku. Do tego występuje nocne pocenie się i lekki stan podgorączkowy 37,2. To raczej nie żołądek, ponieważ mam apetyt i jem normalnie, nie mam też nudności ani biegunki. Co to może być? Stresuję się, a obecnie na termin nawet teleporady trzeba czekać kilka dni...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból w okolicy pępka to najczęstszy rodzaj bólu brzucha. Może świadczyć o łagodnych stanach zapalnych czy niestrawności, ale też poważnych schorzeniach. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-w-okolicy-pepka.

Niestety przy podniesionej temperaturze może to wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego, ale także przepuklinę. Być może ten artykuł okaże się interesujący: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-wyrostka-charakterystyka-objawy-podstawowe-objawy-nietypowe-leczenie.

Jeżeli dolegliwości nie ustąpią w najbliższym czasie, to teleporada może okazać się niewystarczająca. W przypadku bólu brzucha kluczowe jest badanie palpacyjne, a także – w dalszej kolejności – badania laboratoryjne i/lub obrazowe.

Być może poza badaniem jamy brzusznej warto wykonać morfologię krwi z oznaczeniem poziomu CRP i OB, by sprawdzić wskaźniki zapalne. Również diagnostyka aktywności enzymów wątrobowych i trzustkowych może być pomocna w odnalezieniu przyczyny dolegliwości, i wreszcie: stężenie mocznika, bilirubiny i kreatyniny.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.