Co mam robić z tym bólem brzucha i zaparciami?

Witam. Od pół roku męczą mnie gazy oraz zaparcia, gdy pojawiają się gazy czuje ucisk w dolnej części brzucha. Wykluczono u mnie już celiakię, nietolerancję laktozy oraz helikobakter. W dzisiejszym posiewie kału stwierdzono candida albicans (pojedyncze kolonie) oraz saccharomyces cerevisiae (wzrost średnio obfity). Czy może mieć to związek z moimi dolegliwościami ? Już sobie nie radzę, lekarze nie mogą mnie zdiagnozować.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Saccharomyces cerevisiae mogą pojawiać się w kale, podobnie jak Candida albicans, która jest organizmem komensalnym i naturalnie bytuje w jamie ustnej człowieka oraz jelicie grubym. Dolegliwości może powodować dopiero ich nadmiar w organizmie, spowodowany zaburzeniami odporności.

Stąd też również badanie kału nie wskazuje na przyczynę Pańskich dolegliwości. Natomiast wykluczenie alergii pokarmowych, a także infekcji bakterią Helicobacter pylori może wskazywać na zespół jelita drażliwego (IBS).

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-powstawanie-przyczyny.

Poza IBS istnieje szereg schorzeń – w tym chorób zapalnych, a nawet nowotworów – jelit, o których obecności mogą świadczyć nawracające i uciążliwe wzdęcia, gazy i zaparcia. W tym wypadku wskazana jest dalsza diagnostyka gastrologiczna – niewykluczone, że pomocna była kolonoskopia.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-i-gazy-przyczyny-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.