Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mam robić z tym bólem brzucha i zaparciami?

Witam. Od pół roku męczą mnie gazy oraz zaparcia, gdy pojawiają się gazy czuje ucisk w dolnej części brzucha. Wykluczono u mnie już celiakię, nietolerancję laktozy oraz helikobakter. W dzisiejszym posiewie kału stwierdzono candida albicans (pojedyncze kolonie) oraz saccharomyces cerevisiae (wzrost średnio obfity). Czy może mieć to związek z moimi dolegliwościami ? Już sobie nie radzę, lekarze nie mogą mnie zdiagnozować.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 3 tygodnie temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Saccharomyces cerevisiae mogą pojawiać się w kale, podobnie jak Candida albicans, która jest organizmem komensalnym i naturalnie bytuje w jamie ustnej człowieka oraz jelicie grubym. Dolegliwości może powodować dopiero ich nadmiar w organizmie, spowodowany zaburzeniami odporności.

Stąd też również badanie kału nie wskazuje na przyczynę Pańskich dolegliwości. Natomiast wykluczenie alergii pokarmowych, a także infekcji bakterią Helicobacter pylori może wskazywać na zespół jelita drażliwego (IBS).

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-powstawanie-przyczyny.

Poza IBS istnieje szereg schorzeń – w tym chorób zapalnych, a nawet nowotworów – jelit, o których obecności mogą świadczyć nawracające i uciążliwe wzdęcia, gazy i zaparcia. W tym wypadku wskazana jest dalsza diagnostyka gastrologiczna – niewykluczone, że pomocna była kolonoskopia.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-i-gazy-przyczyny-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy