Czy to drożdżyca? Co z tym dalej robić?

Dzień dobry. Moja córeczka ma 2,5 roku. Ostatnio zrobiłam jej posiew kału. Badanie zrobiłam, ponieważ chciałam sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Żadne objawy nie wystąpiły typu biegunka lub zaparcia. Wyniki są następujące: liczne Escherichia coli, nieliczne Staphylococcus aureus, bardzo liczne Candida albicans. Pediatra powiedziała, żeby na razie podawać jej probiotyk ok. 3 do 4 tygodni i powtórzyć badanie. Zrobiłam również badanie moczu - OK. Bardzo proszę o odpowiedź, Teresa
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Candida albicans jest mikroorganizmem występującym jako element flory bakteryjnej jelita grubego u dużego odsetka zdrowych ludzi. Samo wykrycie go w posiewie kału nie jest dowodem na istnienie drożdżycy, zwłaszcza, że, jak Pani twierdzi, u córki nie występują żadne niepokojące objawy. Nie jest tym samym wskazaniem do podjęcia leczenia.

Duża ilość Candida albicans w kale może świadczyć o przejściowym zachwianiu równowagi składu mikroflory jelitowej - spowodowanym np. przebytą antybiotykoterapią czy chwilowym spadkiem odporności organizmu. Podawanie przez jakiś czas probiotyku może korzystnie wpłynąć na przywrócenie tej równowagi, ograniczając rozwój drożdżaków.

Pozdrawiam.