Co oznacza ten wynik badania stolca u 10-latka?

Witam. Proszę o interpretację wyniku badania kału dziecka 10-letniego. Grzyby drożdżopodobne średnio liczne i saccharomyces cerevisiae
KOBIETA, 40 LAT 3 miesiące temu

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Ciemieniucha związana jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych u niemowlaków. Jej objawy są zmiany na skórze głowy dziecka. Obejrzyj filmik i sprawdź, jak się jej pozbyć.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

grzyby różnych gatunków, zwłaszcza Candida albicans czy Saccharomyces cerevisiae, należą do tzw. mykobioty organizmu ludzkiego – dolnego odcinka układu pokarmowego. Choć ten w 98% skolonizowany jest przez bakterie, to zamieszkują go także grzyby. Równowaga mikrobiologiczna gwarantuje człowiekowi zdrowie – wówczas większość również patogennych bakterii czy grzybów nie stanowi zagrożenia.

Tak jest i w przypadku drożdżaków oraz grzybów, więc ich obecność w posiewie kału nie powinna stanowić powodu do zmartwień, pod warunkiem, że nie pojawiają się żadne dolegliwości, które mogłyby sugerować, że mimo wszystko mykobiota została zaburzona. Zwiększona ilość tych organizmów w kale może być także spowodowana dietą – np. spożywaniem pieczywa. Również można zaobserwować zależność pomiędzy ilością drożdżaków w kale a częstotliwością mycia zębów, co potwierdza, że grzyby obecne są także w jamie ustnej.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Podsumowując, wynik badania kału niekoniecznie wskazuje na grzybicę, choć to może ocenić tylko lekarz, który zlecił badania – konieczne jest skorelowanie wyniku badania kału z dolegliwościami dziecka, które skłoniły specjalistę do zlecenia posiewu. Posiew dodatni z jednoczesnym potwierdzeniem dolegliwości – np. układu pokarmowego – wskazujących na grzybicę może oznaczać konieczność wdrożenia leczenia przeciwgrzybiczego.

Więcej informacji na temat grzybicy u dzieci odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty