Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ten opis badania stolca u 38-latka?

Witam mam 37 lat zrobiłem dziś badanie ogólne kału. Wszystkie parametry są w normie tylko dwa wyniki mnie nie pokoja leukocyty powinny być nie obecne a są obecne i bakterie też są obecne a nie wiem czy powinny być obecne co to oznacza proszę o pomoc i z góry dziękuję
MĘŻCZYZNA, 38 LAT 2 miesiące temu

Test na krew utajoną w kale

Czy wiesz, na czym polega test na krew utajoną w kale? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, obejrzyj nasz filmik. Lek. Łukasz Dubielecki opowiada o tym badaniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

to, czy bakterie powinny być w kale, zależy od tego, jakie bakterie zostały wykryte. Proszę pamiętać, że stolec czy układ trawienny człowieka to nie jest środowisko jałowe – wręcz przeciwnie. Stąd w kale mogą znajdować się bakterie typowe dla fizjologicznej flory bakteryjnej jelit.

Co najmniej kilkanaście szczepów bakterii może być wykrywanych w kale (m.in. E.coli, Bifidobacterium, Enterobacter, Klebsiella) i będzie to zjawisko fizjologiczne. W posiewie jednak mogą zostać oznaczone także bakterie patogenne, m.in. Salmonella i one wówczas mogą świadczyć o stanie chorobowym.

Więcej informacji na temat badania kału pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Leukocyty to białe krwinki, które są składnikiem układu odpornościowego. Ich obecność w kale może świadczyć o stanie zapalnym jelit, ale też chorobach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Wysokie miano leukocytów w stolcu może współwystępować np. przy zakażeniu bakterią Salmonella czy C.difficile itd.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to odsyłam do artykułu dotyczącego leukocytów: https://portal.abczdrowie.pl/poziom-leukocytow.

Niemniej proszę pamiętać, że zarówno badanie kału, jak i inne badania laboratoryjne muszą być interpretowane w oparciu o dolegliwości zgłaszane przez pacjenta, historię jego chorób, badanie fizykalne czy inne badania itd. Stąd sugeruję, by z wynikami badań kału zgłosił się Pan do lekarza, który je zlecił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy