Co robić z biegunką po zaparciach?

Od jakiegoś czasu bardzo źle się czuje. Mam zaparcia, później jest biegunka (czasem bobki) zauważyłam również w kale śluz. Towarzysza również bóle brzucha które najgorsze są rano i wieczorem. Kiedy prowadziłam bardzo stresujące życie. Teraz cierpię jedynie na fobie. Czy może to mieć jakiś związek? Bardzo proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości w postaci naprzemiennych biegunek i zaparć, a także i śluzu w kale mogą wskazywać na tzw. zespół jelita drażliwego (IBS). Choroba ta ma podłoże psychosomatyczne i w ostatnim czasie dotyka coraz większej grupy osób, stąd niewykluczone, że na jej pojawienie się ma wpływ stres.

Więcej informacji na temat objawów wskazujących na IBS w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zespolu-jelita-drazliwego-sa-czesto-mylone-ze-stresem-zobacz-na-co-zwrocic-uwage.

Przede wszystkim proszę spróbować od modyfikacji diety na lekkostrawną i obfitującą w płyny. Jeśli to nie pomoże, warto zwrócić się do lekarza. Na początek konieczne będzie wykluczenie innych chorób przewodu pokarmowego, zarówno górnego odcinka, jak i dolnego, a w dalszej kolejności wskazana będzie diagnostyka w kierunku IBS.

Więcej informacji na temat choroby pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Leczenie IBS nie jest proste – opiera się na niwelowaniu z diety pokarmów, które nasilają dolegliwości, a także farmakoterapii. Niekiedy konieczne jest też wsparcie psychoterapeuty, zwłaszcza gdy do nasilenia objawów dochodzi wskutek np. stresu.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/31-praktycznych-porad-jak-wspomoc-prace-ukladu-pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.