Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co robić z biegunką po zaparciach?

Od jakiegoś czasu bardzo źle się czuje. Mam zaparcia, później jest biegunka (czasem bobki) zauważyłam również w kale śluz. Towarzysza również bóle brzucha które najgorsze są rano i wieczorem. Kiedy prowadziłam bardzo stresujące życie. Teraz cierpię jedynie na fobie. Czy może to mieć jakiś związek? Bardzo proszę o pomoc
KOBIETA, 36 LAT około miesiąca temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

dolegliwości w postaci naprzemiennych biegunek i zaparć, a także i śluzu w kale mogą wskazywać na tzw. zespół jelita drażliwego (IBS). Choroba ta ma podłoże psychosomatyczne i w ostatnim czasie dotyka coraz większej grupy osób, stąd niewykluczone, że na jej pojawienie się ma wpływ stres.

Więcej informacji na temat objawów wskazujących na IBS w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zespolu-jelita-drazliwego-sa-czesto-mylone-ze-stresem-zobacz-na-co-zwrocic-uwage.

Przede wszystkim proszę spróbować od modyfikacji diety na lekkostrawną i obfitującą w płyny. Jeśli to nie pomoże, warto zwrócić się do lekarza. Na początek konieczne będzie wykluczenie innych chorób przewodu pokarmowego, zarówno górnego odcinka, jak i dolnego, a w dalszej kolejności wskazana będzie diagnostyka w kierunku IBS.

Więcej informacji na temat choroby pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Leczenie IBS nie jest proste – opiera się na niwelowaniu z diety pokarmów, które nasilają dolegliwości, a także farmakoterapii. Niekiedy konieczne jest też wsparcie psychoterapeuty, zwłaszcza gdy do nasilenia objawów dochodzi wskutek np. stresu.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/31-praktycznych-porad-jak-wspomoc-prace-ukladu-pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy